avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... decizie pensie N23
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

decizie pensie N23

Am primit decizia de pensionare in data de 05.2014. In decizie spune acordarea pensiei de invaliditate (cod pensie N23).
Am citit pensia de asigurari sociale 346 lei.
Am varsta de 47 ani. Stagiul total de cotizare realizat 26 ani, 10 luni ai 27 zile.
Numar total de puncte realizate 14,27774,(conditii normale de munca 12,87119; nr. de puncte corespunzatoare pensiei suplimentare 1,40655). Indice de corectie 1,07. Punctajul mediu anual 0,43650 din care: aferent indicelui de corectie 0,02856, valoarea punctului de pensie este 790,7 lei. Am 9 luni si 5 zile stagiul aferent perioadelor de incapacitate temporara de munca.
Eu cred, dupa parerea mea, ca nu este calculata bine pensia de gradul III.
Nu mi s-a atasat la aceasta decizie, fisa de calcul. Dupa calculele mele, ar trebui sa primesc 528 lei. Spuneti-mi va rog, daca am dreptate, deoarece nu cred ca este inclusa pensia suplimentara pe care am platit-o din 1986 pana in 2001.
Cu multumiri, astept raspuns de la dvs.
Cel mai recent răspuns: av_silvia_margineanu , utilizator 22:31, 9 Noiembrie 2014
Puteti face o contestatie prin care aratati motivele pentru care apreciati ca nu au fost corect stabilite aceste drepturi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pe certificatul de invaliditate am gradul 3, medie, cu drept ... alexser24 alexser24 Pe certificatul de invaliditate am gradul 3, medie, cu drept de munca/patru ore. Am depus dosarul la casa de pensii Bucuresti. Voi lua 1125 ron(caz boala) ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie de urmas anca_stan anca_stan Buna ziua. Ca urmare a decesului tatalui, copiilor mei minori li s-a calculat pensie de urmas. Am rugamintea sa ma lamuriti in legatura cu calculul ... (vezi toată discuția)
Calcul punctaj mediu interval interval De cand cu racalcularea pensiilor, incerc sa dau mai multa atentie datelor de calcul mentionate in decizia de pensie pe care am primit-o cu multi ani in urma. ... (vezi toată discuția)