avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 405 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie de urmas

Buna ziua.

Ca urmare a decesului tatalui, copiilor mei minori li s-a calculat pensie de urmas.
Am rugamintea sa ma lamuriti in legatura cu calculul indemnizatiei, avans in vedere urmatoarele aspecte:
1. Salariul pe care l-a avut defunctul a fost destul de mare (aprox. 9000 lei lunar)
2. In luna mai 2014 el s-a pensionat ca urmare a bolii incurabile de care suferea si a primit pensie de invaliditate pana cand a survenit decesul (dec.2014).
3. In decizia pentru acordarea pensiei de invaliditate, stagiul total de cotizare realizat este de 24 ani, 8 luni, 19 zile, iar stagiul potential acordat este de 10 ani, 3 luni, 11 zile, cu un indice de corectie de 1,07.
4. Copiilor li s-a calculat o pensie de aprox. 500 lei fiecare.
As vrea sa stiu daca s-au calculat corect pensiile de urmas.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:52, 27 Martie 2015
In mod normal ele au fost calculate corect.
Precizati:
-Punctajul mediu anual(de pe un cupon)al sotului decedat.
-Gradul de invaliditate.
-Numarul de copii care primesc pensie de urmas.
Multumesc pentru raspuns.

Numar total puncte realizate: 51,80305
Punctaj mediu anual 1,58370
- aferent indicelui de corectie: 0,10361
Cod pensie N21
Nu ati postat toate precizarile cerute de mine.
Calcul pentru 2 copii:
1,58305x75%=1,18729:2=0,59365x830,2=493 de lei pensie de fiecare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie pensie n23 LUIZADRAGU LUIZADRAGU Am primit decizia de pensionare in data de 05.2014. In decizie spune acordarea pensiei de invaliditate (cod pensie N23). Am citit pensia de asigurari sociale ... (vezi toată discuția)
Decizie pensie cod n22 Marin69 Marin69 Bună ziua! Am depus dosarul de pensionare pe caz de invaliditate cod pensie n22 și am primit decizia din care reiese ca am pensie de 130 de lei,și vreau sa ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza pensia de invaliditate plesea_enache@yahoo.com plesea_enache@yahoo.com cu toate ca nu as vrea, am ajuns si in situatia asta, ma numesc plesea enache , am parkinson si sunt nevoit sa ma pensionez pe caz de boala , am 50 de ani si o ... (vezi toată discuția)