Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie de urmas

Buna ziua.

Ca urmare a decesului tatalui, copiilor mei minori li s-a calculat pensie de urmas.
Am rugamintea sa ma lamuriti in legatura cu calculul indemnizatiei, avans in vedere urmatoarele aspecte:
1. Salariul pe care l-a avut defunctul a fost destul de mare (aprox. 9000 lei lunar)
2. In luna mai 2014 el s-a pensionat ca urmare a bolii incurabile de care suferea si a primit pensie de invaliditate pana cand a survenit decesul (dec.2014).
3. In decizia pentru acordarea pensiei de invaliditate, stagiul total de cotizare realizat este de 24 ani, 8 luni, 19 zile, iar stagiul potential acordat este de 10 ani, 3 luni, 11 zile, cu un indice de corectie de 1,07.
4. Copiilor li s-a calculat o pensie de aprox. 500 lei fiecare.
As vrea sa stiu daca s-au calculat corect pensiile de urmas.
Va multumesc.
In mod normal ele au fost calculate corect.
Precizati:
-Punctajul mediu anual(de pe un cupon)al sotului decedat.
-Gradul de invaliditate.
-Numarul de copii care primesc pensie de urmas.
Multumesc pentru raspuns.

Numar total puncte realizate: 51,80305
Punctaj mediu anual 1,58370
- aferent indicelui de corectie: 0,10361
Cod pensie N21
Nu ati postat toate precizarile cerute de mine.
Calcul pentru 2 copii:
1,58305x75%=1,18729:2=0,59365x830,2=493 de lei pensie de fiecare.