avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Renuntarea la plangerea pentru violare de domiciliu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Renuntarea la plangerea pentru violare de domiciliu

Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu formularea unei cereri pentru renuntarea la o plangere formulata pentru violare de domiciliu
Nu este un anume model. Va prezentati in fata organelor de cercetare si acolo veti da aceasta declaratie.
Manifestarea de vointa, in sensul retragerii plangerii penale prealabile poate fi facuta in fata organelor judiciare.


De asemenea, aceasta poate fi consfintita intr-o declaratie notariala.



Renuntarea este totala, definitiva si neconditionata.

( retragerea plangerii penale prealabile vizeaza si actiunea civila, alaturata celei penale ).


Asadar,odata cu aceasta manifestare de vointa nu mai poate fi angajata raspunderea penala a inculpatilor.( este incidenta o cauza care inlatura raspunderea penala ).


Retragerea plangerii penale prealabila este incidenta pana la ramanerea definitiva a hotararii penale.






Retragerea plângerii prealabile înlătură răspunderea penală a persoanei cu privire la care plângerea a fost retrasă.
Retragerea plangerii nu vizeaza si latura civila a cauzei.
Doar impacarea trebuie sa fie totala(atat cu privire la latura penala cat si cea civila), dar nu este incidenta la aceasta infractiune,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retragere plangere beatrice9 beatrice9 sotului meu i s-a dat condamnarea de 5 luni cu executare ptr. ultraj la bunurile moravuri din care a facut 4,acum cei care au depus plangerea impotriva lor ... (vezi toată discuția)
Renuntare plangere pey pey se poate renunta la plangere penala pt agresiune fizica si amenintare cu moarte in instanta la judecatorie (vezi toată discuția)
Am nevoie urgent de ajutor cocoxxl cocoxxl Am un caz cu un prieten care a fost acuzat de viol.Persoana vatamata i-a cerut o suma de bani pentru a renunta la plangere,bani pe care acesta nu a fost ... (vezi toată discuția)