Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Ardere resturi in curte
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Ardere resturi in curte

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca este legal sa se aprinda focuri in curtile/gradinile de pe langa case. Am un vecin care arde periodic ceva si miroase foarte urat. Nu cred ca sunt frunze. Dar e legal sa se arda frunze sau plante uscate? Multumesc
Teoretic nu este legal (exista o norma care interzice arderea gunoaielor) insa uneori dat fiind obiceiul locului se accepta situatii in care se pot arde resturi vegetale, paie, frunze, etc (fapte neincriminate de norma juridica). Deci ...sesizati primaria , iar ei sunt cei mai in masura sa puna in aplicare legea acolo la dvs. in sat (prin organele proprii sau prin politia locala).