Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Arderea gunoiului/ paielor in curti
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Arderea gunoiului/ paielor in curti

a venit primavara si se simte si la mine la sat.
Oamenii au inceput sa arda in curte paie de porumb si gunoi printre care cirpe, pene, cauciucri si hirtie cu toate ca se colecteaza gunoiul saptaminal.

Vii in weekend sa te relaxezi si sa respiri aer curat dar dai peste un fum incecacios care iti intra si in casa.

ambii vecini si din dreapta si din stinga fac la fel.
eu stiu ca nu este bine sa arzi cauciucul ca este cacerigen iar in general acest fum dauneaza atmosfere, produce CO2, in afara ca este inrespirabil.
si vecina din dreapta mea face acest foc, de fapt multiple focuri chiar linga gardul ce ne desparte.
intra tot fumul peste noi in casa chiar daca nu deschidem ferestrele.

ce se poate face?
sa cer ajutor la primarie?
la garda de mediu?
la pompieri?

multumesc pentru orice sfat sa ies din acesta situatie nesanatpoasa
Buna ziua !
In acest sens va puteti adresa printr- o sesizare primariei, garzii de mediu si IJSU.
Avand in vedere prevederile legii 307/2006 privind apararea impotriva incendiilor, a art.52, al.(3), lit.b) si art.94 din legea 265/2006, OG 21/2002 si OUG 195/2005 privind protectia mediului, este interzisa distrugerea prin ardere a resturilor vegetale , deseurilor menajere si gospodaresti de orice fel. Arderea acestora se face pe baza de permis de lucru cu focul ( OMAI 163/2007) si numai in locuri special amenajate.
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat
multumesc pentru informatie.
as vrea sa citesc textul de lege si e cam greu de gasit.

le gasesc doar enumerate dar nu imi apare si continutul.
daca stie cineva unde pot gasi continutul integral al legilor sus mentionate si in general al tuturor legilor in romanesti.

multumesc!