Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Expropriere teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Expropriere teren

Buna ziua.As vrea sa stiu daca un teren expropriat pt conducta Iasi Ungheni,proprietarul mai are vreun drept asupa lui?
Multumesc.
Exproprierea este o modalitate de schimbare a proprietarului si transfer a proprietatii, astfel incat dreptul de proprietate trece din proprietatea privata in proprieatea publica. Acum ..ganditi-va si dvs. fortul proprietar poate sa mai aibe vreun drept? Sincer acum ... :))
Multumesc pt raspuns,dar terenul fiind arabil mai putem semana ceva pe el?
Multumesc.
Cu acceptul proprietarului actual (statul sau U.a.t.) da puteti ara, semana, planta, etc, dar doar cu acceptul proprietarului.
MUltumesc.