avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1534 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie grupa a II-a.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie grupa a II-a.

Buna ziua, am incercat sa gasesc articole pe internet cu privire la pensionarea cu ajutorul grupei a ll-a la limita de varsta insa doar pe acest forum consider ca pot gasi un raspuns concret..

Persoana in cauza are varsta de 59 de ani si 11 luni si Grupa a ll-a 16 ani, o luna si 17 zile. Imi puteti spune va rog cand ar avea dreptul sa iasa la pensie?

Imi cer scuze daca am incalcat vreo regula a forumului.
Ultima modificare: Luni, 10 Noiembrie 2014
Dragos_Scarlat, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dragos_Scarlat , utilizator 16:01, 12 Noiembrie 2014
1. La cei 40 de ani de stagiu de cotizare se adauga suplimentul de 4 ani pentru gr. a II-a de munca si rezulta 44 de ani.

2. Deci are cei 43 de ani de stagiu de cotizare care ii permit sa solicite pensie anticipata.
Va multumesc mult domnilor!

Cu stima!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie lulusca lulusca Cand poate iesi la pensie cu reducere varstei de pensionare o persoana care are [b]Total vechime in munca[/b] 40 ani 2 luni si 11 zile si [b]Grupa II[/b] 16 ... (vezi toată discuția)
La pensie doru196 doru196 nascut 1957 04 06 m lucrez din 1976 08 pana in prezent stagiu militar 1an si4 luni gr 2 17ani 4luni intrebare cind ma pot pensiona multumesc ... (vezi toată discuția)
Pensionare Apostoaemihai Apostoaemihai Sant nascut la 01.11.1955,am un stagiul de cotizare de 38 ani 9 luni si 16 zile din care 10 ani la gr.I de munca si 4 ani la gr II,restul in conditii normale ... (vezi toată discuția)