Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie grupa a II-a.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie grupa a II-a.

Buna ziua, am incercat sa gasesc articole pe internet cu privire la pensionarea cu ajutorul grupei a ll-a la limita de varsta insa doar pe acest forum consider ca pot gasi un raspuns concret..

Persoana in cauza are varsta de 59 de ani si 11 luni si Grupa a ll-a 16 ani, o luna si 17 zile. Imi puteti spune va rog cand ar avea dreptul sa iasa la pensie?

Imi cer scuze daca am incalcat vreo regula a forumului.
Dragos_Scarlat, utilizator
1. La cei 40 de ani de stagiu de cotizare se adauga suplimentul de 4 ani pentru gr. a II-a de munca si rezulta 44 de ani.

2. Deci are cei 43 de ani de stagiu de cotizare care ii permit sa solicite pensie anticipata.
Va multumesc mult domnilor!

Cu stima!