avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salariul bugetar nu se acorda spor vechime !!
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salariul bugetar nu se acorda spor vechime !!

Buna ziua,

Am mai scris pe forum acest caz, daca ma poate ajuta cineva va rog frumos
Sunt bugetar inspector asistent cu data de 1.07.2014 am facut 5 ani vechime am primit dispozitie cu 10% spor de vechime, tot cu 1 iulie s-a marit si salariu minim la 900, sporul de vechime de 10 % mi s-a acordat la salariul din luna iunie 2014 si nu la salariul din iulie 2014 (900 ron).
Sporul de vechime trebuia sa se acorde la salariul din luna iunie sau iulie ?
Multumesc !

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:18, 11 Noiembrie 2014
Nu-mi poate raspunde nimeni de ce nu mi s-a pus 900 salriu minim +5% si mi s-a pus 850 +5% care inseamna 893, (adica e ca si cum nu asi avea spor de vechime)
Legea nr.284/2010
art.11
...
(4) Gradatia corespunzatoare transei de vechime in munca se plateste cu incepere de la data de intai a lunii urmatoare celei in care s-a implinit vechimea in munca, prevazuta la transa respectiva, prin acordarea claselor de salarizare prevazute la alin. (3).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sporul de vechime giorgio74 giorgio74 buna seara,am lucrat peste 16 ani , in grupa a-1-a respective a-2-a,din 2006 lucrez in invatamint (personal auxiliar),si nu primesc spor de vechime ,care este ... (vezi toată discuția)
Salarizare bugetari elizbeth elizbeth Buna ziua, Am si eu o intrebare si va rog daca se poate sa ma ajute cineva. Unui salariat permanent care are o vechime de peste 5 ani in unitate si are ... (vezi toată discuția)