Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salariul bugetar nu se acorda spor vechime !!
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salariul bugetar nu se acorda spor vechime !!

Buna ziua,

Am mai scris pe forum acest caz, daca ma poate ajuta cineva va rog frumos
Sunt bugetar inspector asistent cu data de 1.07.2014 am facut 5 ani vechime am primit dispozitie cu 10% spor de vechime, tot cu 1 iulie s-a marit si salariu minim la 900, sporul de vechime de 10 % mi s-a acordat la salariul din luna iunie 2014 si nu la salariul din iulie 2014 (900 ron).
Sporul de vechime trebuia sa se acorde la salariul din luna iunie sau iulie ?
Multumesc !

Nu-mi poate raspunde nimeni de ce nu mi s-a pus 900 salriu minim +5% si mi s-a pus 850 +5% care inseamna 893, (adica e ca si cum nu asi avea spor de vechime)
Legea nr.284/2010
art.11
(4) Gradatia corespunzatoare transei de vechime in munca se plateste cu incepere de la data de intai a lunii urmatoare celei in care s-a implinit vechimea in munca, prevazuta la transa respectiva, prin acordarea claselor de salarizare prevazute la alin. (3).