avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical pana la data incetarii CIM cu acordul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical pana la data incetarii CIM cu acordul partilor

Buna ziua,

Sper sa ma puteti ajuta cu o informatie.
Daca acum cateva zile am semnat / inregistrat cererea de incetare a ctr de munca cu acordul partilor - nu demisie - ultima zi de lucru in insitutia in care lucrez fiind 2 dec 2014. In cazul in care am 2 zile lucratoare de co medical in aceasta perioada, va trebui sa lucrez pana in 4.12.2014, practic se va prelungi preavizul?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 16:04, 11 Noiembrie 2014
Da, se va prelungi preavizul cu durata concediului medical de care beneficiati in acea perioada.
Angajatorul are nevoie de angajat care desfasoara activitate, nu de angajat in concediu medical.
Stiu ca nu suna prea bine, dar realitatea este asta.
Ultima modificare: Marți, 11 Noiembrie 2014
ContSters44758, utilizator
multumesc!
Daca ati solicitat incetarea CIM cu acordul partilor la data specificata, atunci la acea data va inceta CIM. In acest caz de incetare CIM nu exista preaviz.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare cim fara preaviz mb_mihaela mb_mihaela Buna dimineata ! Va rog sa ma ajutati spunandu-mi daca pot incheia CIM fara preaviz in urmatoarea situatie : ma aflu la al doilea CIM pe perioada ... (vezi toată discuția)
Demisie si concediul de odihna in acelasi timp ? danyk1 danyk1 Sunt in preaviz , iar in aceasta perioada am luat 8 zile de concediu de odihna . intrebarea mea este : daca mi s-a acordat legal CO ? ,sau mi se va ... (vezi toată discuția)
Preaviz incetare cim cu acordul partilor? i0n i0n Buna seara. Am o situatie mai delicata in familie. Un angajat al unei societati a fost pus in fata faptului implinit: pe x.06.2013 trebuie sa plece de la locul ... (vezi toată discuția)