Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical pana la data incetarii CIM cu acordul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical pana la data incetarii CIM cu acordul partilor

Buna ziua,

Sper sa ma puteti ajuta cu o informatie.
Daca acum cateva zile am semnat / inregistrat cererea de incetare a ctr de munca cu acordul partilor - nu demisie - ultima zi de lucru in insitutia in care lucrez fiind 2 dec 2014. In cazul in care am 2 zile lucratoare de co medical in aceasta perioada, va trebui sa lucrez pana in 4.12.2014, practic se va prelungi preavizul?
Multumesc anticipat!
Da, se va prelungi preavizul cu durata concediului medical de care beneficiati in acea perioada.
Angajatorul are nevoie de angajat care desfasoara activitate, nu de angajat in concediu medical.
Stiu ca nu suna prea bine, dar realitatea este asta.
ContSters44758, utilizator
multumesc!
Daca ati solicitat incetarea CIM cu acordul partilor la data specificata, atunci la acea data va inceta CIM. In acest caz de incetare CIM nu exista preaviz.