Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Este abuz sau nu?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Este abuz sau nu?

Buna ziua,
Poate cineva sa-mi spuna daca ce voi relata este un abuz in serviciu sau nu?
D-na administrator a asociatiei noastre de proprietari, printr-un avocat trimite somatii celor care intarzie cu plata mai mult de 3 luni, pe care ulterior o pune la plata in tabelul pe care-l afiseaza. Aceasta somatie trebuie platita, zice dansa, si nu este ieftina (54 ron) fara sa fi anuntat in prealabil undeva. La fiecare restanta se platesc penalizari (din care s-ar putea plati aceste somatii), ceea ce unora convine, avand in vedere ca programul danselor este scurt (anume cateva zile pe saptamana} si tot timpul este coada.

Doresc sa stiu daca aceasta somatie este legala si daca nu este obligatia lor sa afiseze ca toata lumea sa stie de existenta faptului ca daca o primesc sunt obligati s-o plateasca. Mai rau cand te duci sa platesti taxele, nu le iau daca suma pe care o platesti nu contine somatia. Deci daca nu vrei sa platesti somatia, nu poti sa platesti taxele. Este legal?

Nu este legala somatia intrucat trebuie sa fiti mai chemati la conciliere si daca nu va prezentati sunteti actionati in justitie.Trebuie sa primiti o astfel de convocare si sa vedeti si modul de calcul al penalitatilor.
@Nikkolalucia...si pentru ca este coada nu va platiti intretinerea? Din felul in care relatati se vede treaba ca stiti foarte bine obiceiul locului, adica 3 luni restanta, pac!!! tidula de la avocat. Pai si atunci? De ce asteptati s-o primiti? Da, este corect sa vi se puna in sarcina de plata costul somatiei. Din penalizari (care merg in fondul de reparatii) se platesc reparatiile si nu somatiile restantierilor. Asociatia de proprietari nu este societate filantropica. Nu, nu este corect sa nu se primeasca banii de intretinere fara plata acestei somatii. Numai acesta este un abuz.
Cat despre conciliere....cred ca sunteti prima care ar trebui sa fiti interesata in a comunica cu administratia si a va reesalona plata restantei, avand in vedere ca platile suplimentare (penalizari, plata somatiei) le faceti din propriul buzunar.
elga50, moderator
Nikkolucia a scris:

Buna ziua,
Poate cineva sa-mi spuna daca ce voi relata este un abuz in serviciu sau nu?
D-na administrator a asociatiei noastre de proprietari, printr-un avocat trimite somatii celor care intarzie cu plata mai mult de 3 luni, pe care ulterior o pune la plata in tabelul pe care-l afiseaza. Aceasta somatie trebuie platita, zice dansa, si nu este ieftina (54 ron) fara sa fi anuntat in prealabil undeva. La fiecare restanta se platesc penalizari (din care s-ar putea plati aceste somatii), ceea ce unora convine, avand in vedere ca programul danselor este scurt (anume cateva zile pe saptamana} si tot timpul este coada.

Doresc sa stiu daca aceasta somatie este legala si daca nu este obligatia lor sa afiseze ca toata lumea sa stie de existenta faptului ca daca o primesc sunt obligati s-o plateasca. Mai rau cand te duci sa platesti taxele, nu le iau daca suma pe care o platesti nu contine somatia. Deci daca nu vrei sa platesti somatia, nu poti sa platesti taxele. Este legal?

daca exista o decizie a comitetului executiv sau a adunarii generale (sau este prevazut in in statutul asociatiei) prin care sa se emita aceste somatii dupa 3 luni de neplata a cotelor de intretinere, atunci nu este abuz. in caz contrar, este un abuz.
pentru neplata intretinerii, oreice restantier plateste penalizari care se cumuleaza luna de luna si se depun la fondul de reparatii in situatia in care asociatia nu plateste penalizari furnizorilor de servicii. iar termenul maxim de actionare in judecata a restantierilor pt evitarea prescrierii datoriilor este de 3 ani, din cite cunosc. iar cheltuielile de judecata sint platite tot de restantier, deci asociatia isi recupereaza oricum cheltuielile in instanta.
va sugerez sa faceti contestatie la calculul intretinerii in termenul legal de 10 zile de la data afisarii, pecizind faptul ca doriti sa aflati in baza carui act juridic (lege, HG, decizie a adunarii generale, decizie a comitetului executiv, etc) vi s-a intocmit acea somatie. presedintele este obligat sa o discute in comitetul executiv si sa va dea un raspuns (favorabil sau nu) in termenul legal de 7 zile.
va recomand sa faceti contestatia in dublu exemplar si sa va puna pe exemplarul dvs data si numarul inregistrarii, evitind ca aceasta sa"dispara", "piarda", etc ;)
dat fiind faptul ca ati afirmat ca este mai mereu coada la plata intretinerii, o alta solutie pentru plata acesteia este si plata in contul asociatiei dvs, dar pentru aceasta trebuie sa vi se dea numarul contului si unitatea bancara. si nu vi se poate refuza acest lucru deoarece aveti dreptul, conform legii 230/2007, la orice informatie si document al asociatiei de proprietari.
multa bafta !
ContSters61266, utilizator
Nikkolucia a scris:

D-na administrator a asociatiei noastre de proprietari, printr-un avocat trimite somatii celor care intarzie cu plata mai mult de 3 luni, pe care ulterior o pune la plata in tabelul pe care-l afiseaza. Aceasta somatie trebuie platita, zice dansa, si nu este ieftina (54 ron) fara sa fi anuntat in prealabil undeva. La fiecare restanta se platesc penalizari (din care s-ar putea plati aceste somatii), ceea ce unora convine, avand in vedere ca programul danselor este scurt (anume cateva zile pe saptamana} si tot timpul este coada.

Din cele subliniate eu cred ca la asociatia dvs se lucreaza foarte bine. Se pare ca aveti o adm ca lumea. Asa ca luati in considerare ce a scris dna elga50.
Cati administratori credeti ca incaseaza cateva zile pe saptamana. Eventual "o incaseaza" mai multe zile pe saptamana
marius cioca, utilizator
Si noi trimitem scrisori restantierilor ce contin notificari cu explicarea sumelor restante. Mentionam ca dupa 10 zile de la primirea confirmarii prin posta vom intenta actiune in instanta . Aceste scrisori cu confirmare de primire costa aproape 5 lei bucata. Pe ;ista urmatoarea apar de plata la proprietarii respectivi pe o rubrica "cheltuieli individuale".
Conform legii nu este obligatoriu sa anuntam proprietarul la domiciliu, sa-l somam, dar prinde bine in faza urmatoare la judecatorie unde reprezentantul asociatiei probeaza si faptul ca proprietarul a fost instiintat, atentionat, s-a incercat, etc...
E normal ca aceste cheltuieli sa fie suportate de restantierii somati.
Acestia au la indemana o posibilitate simpla sa nu mai plateasca somatiile, penalizarile si cheltuielile de judecata : achitarea cotelor de intretinere fara intarziere.