Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Soti fara copii- cine vine la mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Soti fara copii- cine vine la mostenire?

sot-sotie,fara copii
sotul:o sora cu un copil major
sotia:un frate cu doi copii majori
sotul detine in proprietate:un apartament inainte de casatorie,
sotia detine in proprietate:o casa impreuna cu fratele,mostenire de la parinti
sotul+sotia detin in comun un apartament si un autoturism
intrebare:in caz de deces al sotului cine vine la mostenire si cu ce parte?
in caz de deces al sotiei cine vine la mostenire si cu ce parte?
Art. 972

Cota succesorală a soţului supravieţuitor

(1) Cota soţului supravieţuitor este de:
a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;
b) o treime din moştenire, dacă vine în concurs atât cu ascendenţi privilegiaţi, cât şi cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;
c) o jumătate din moştenire, dacă vine în concurs fie numai cu ascendenţi privilegiaţi, fie numai cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;
d) trei sferturi din moştenire, dacă vine în concurs fie cu ascendenţi ordinari, fie cu colaterali ordinari ai defunctului.
(2) Cota soţului supravieţuitor în concurs cu moştenitori legali aparţinând unor clase diferite se stabileşte ca şi când acesta ar fi venit în concurs numai cu cea mai apropiată dintre ele.
(3) Dacă, în urma căsătoriei putative, două sau mai multe persoane au situaţia unui soţ supravieţuitor, cota stabilită potrivit alin. (1) şi (2) se împarte în mod egal între acestea.

as dori un raspuns pe situatia data:
sotul are o sora care are o fiica majora
sotia are un frate care are doua fiice majore
Si cine moare primul ?:)
Ce conteaza cati copii are fratele sau sora? Fratii sunt cei ce mostenesc, chiar daca nu ar mai fi in viata, copiii acestora mostenesc cota cuvenita parintelui.. ca sunt 7 copii, asta e, cota parintelui o impart la 7.
Daca moare sotul, tot ce avea acesta in proprietate la data decesului adica bunurile proprii si partea lui de bunuri comune se imparte egal intre sotie si sora.
Daca moare sotia prima, ce avea ea se imparte egal intre sot si fratele nevestei.
Si daca exista ( sau vor face) un testament ( doua) prin care fiecare sot lasa averea sotului ce ii va supravietui, nici fratele si nici sora nu mai culeg nimic.

gi-jane2, moderator
Daca am inteles bine,
-moare sotul:din apart.dinainte de casatorie,sotia are 1/2,sora are1/2.
din apart.si autoturismul comun,sotia are 3/4,sora are 1/4.

-moare sotia;din casa ei parinteasca,sotul are 1/2,fratele ei are 1/2.
din apart.si autoturismul comun,sotul are 3/4, fratele ei are 1/4.
Corect cu o mica rectificare la liniuta 2.

Daca sotia are o casa impreuna cu fratele (1/2 - 1/2) atunci fratele nu poate sa ramana doar cu ceea ce are deja (1/2) in cazul mortii surorii sale, fiindca fratele este si el mostenitor, iar cota lui in concurs cu sotul supravietuitor este de jumatate din mostenire.
Deci, in final, fratele va avea 3/4 din aceasta casa, iar sotul supravietuitor 1/4.
romascanu, moderator