Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Soti fara copii- cine vine la mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Soti fara copii- cine vine la mostenire?

sot-sotie,fara copii
sotul:o sora cu un copil major
sotia:un frate cu doi copii majori
sotul detine in proprietate:un apartament inainte de casatorie,
sotia detine in proprietate:o casa impreuna cu fratele,mostenire de la parinti
sotul+sotia detin in comun un apartament si un autoturism
intrebare:in caz de deces al sotului cine vine la mostenire si cu ce parte?
in caz de deces al sotiei cine vine la mostenire si cu ce parte?
Ce nu inteleg insa eu,e ca nu pot deveni coproprietar al acestui apartament, cu acceptul sotiei evident,decit printr-un contract de vinzare-cumparare sau printr-un act de donatie.

Cel mai greu e sa va convingeti sotia sa va improprietareasca.. daca nu vrea sa va lase nici dupa moarte, cam greu va fi s-o convingeti sa va dea de-acum.
Daca o convingeti, solutii se gasesc, toate insa costa raportat la valoarea imobilului, a jumatate din el, de fapt.
Problema e,nu ca nu vrea testament,nu vrea deocamdata.Chestie de superstitii, educatie,etc.,etc.Admiteti ca am convins-o deja fara testament,dati-mi citeva solutii,eventual in ordinea crescatoare a costurilor,caci nu sunt asa naiv sa cred ca nu vor fi niscaiva sau mai
multe costuri. Multumesc!
Despre solutii si costuri, va puteti consulta cu un avocat, respectiv notar. Avocatul va poate indruma corect functie de ce vrea fiecare dintre soti.
In afara de donatie, ati mai putea semna un act de dare in plata sau puteti sa va schimbati regimul matrimonial si sa semnati o conventie prin care bunul propriu devine comun.
Schimbare regim matrimonial?? Pai cum sa-l mai schimb,sa divortez?
Nu e cumva patrimonial?