Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Interdicție intrare in tara
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Interdicție intrare in tara

Buna seara! Am o prietena care a intrat ilegal in tara si a primit Interdicție timp de 5 ani...exista șanse sa i reducă Nr de ani? Va rog sa ma ajutați cu un raspuns...
Ziceti ca a intrat ilegal, nu se poate. Daca avea viza sau permis de sedere si depasea termenul, deci sederea a devenit ilegala, exista posibilitatea reducerii interdictiei la jumatate cu conditia ca statul sa nu aiba cheltuieli de indepartare de pe teritoriul Romaniei.
Da, ii expirase viza si intrase chiar daca nu avea voie...si pt chestia asta a fost acuzata de intrare ilegală in tara. Dar daca sunt cheltuieli de îndepărtare din teritoriul tării si le suporta ea, se poate aplica reducerea de ani ? Va rog sa mi Mai răspundeți daca puteți si daca doriți . Multumesc !