avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1072 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Parintii mei mi-au lasat prin succesiune o casa.Asi dori sa stiu daca rudele sotului meu au drept asupra acestei case,noi neavand copii.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Mariana Lazar , Avocat 22:50, 12 Noiembrie 2014
Sotul are dreptul doar la bunurile comune, respectiv cele achizitionate in timpul casatoriei.
doar in varianta in care dvs decedati inaintea sotului... in masa succesorala vor intra si bunurile dvs proprii (pe langa jumatate din bunurile comune), iar dupa decesul sotului, eident ca vor veni rudele acestuia la mostenire

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire mihaela david mihaela david Buna ziua.Parintii mei mi-au cumparat un apartament inainte de casatorie.Mentionez ca nu am copii,si parintii mei au decedat. Va rog sa-mi spuneti ce drepturi ... (vezi toată discuția)
Drept de mostenire de pe urma sorei Diana2000 Diana2000 Buna ziua, Doua surori au drept de mostenire, dupa tatal lor decedat, asupra unui teren extravilan ( sint mentionate pe Titlul de proprietate ca fiind ... (vezi toată discuția)
Sot mostenitor tmariuscop tmariuscop Am o matusa careia i-a murit sotul. Trebuie facuta masa succesorala? La masa succesorala, daca trebuie facuta, cine poate veni daca aceasta si nici sotul nu au ... (vezi toată discuția)