Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Parintii mei mi-au lasat prin succesiune o casa.Asi dori sa stiu daca rudele sotului meu au drept asupra acestei case,noi neavand copii.Va multumesc.
Sotul are dreptul doar la bunurile comune, respectiv cele achizitionate in timpul casatoriei.
doar in varianta in care dvs decedati inaintea sotului... in masa succesorala vor intra si bunurile dvs proprii (pe langa jumatate din bunurile comune), iar dupa decesul sotului, eident ca vor veni rudele acestuia la mostenire