Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Datorii neplatite la furnizor telefonie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Datorii neplatite la furnizor telefonie

Buna ziua,

Intampin o problema pe care o au inca multe alte persoane. Mi-am facut abonament la Orange si nu l-am mai platit. Dupa cateva luni mi-a fost suspendat contul, apoi numerele mele au fost date mai departe la alta persoana. Am primit diverse notificari de la Orange si apoi de la EOS KSI cum ca daca nu platesc ma executa silit.
Intrebarea mea este: ce se poate intampla daca nu platesc in continuare? (datoria cu penalitati e deja de aproximativ 9000 de lei).Ma pot executa?Ma dau in judecata?A patit cineva asa ceva? Tin sa mentionez ca detin bunuri pe numele meu.
Ar trebui sa va actioneze in judecata, iar daca obtin un titlu executoriu sa va execute silit, desigur prin intermediul unui executor. Conteaza daca dreptul furnizorului e prescris.