Forum Discuţii juridice Executare silită eos ksi
Discuție deschisă în Executare silită

eos ksi

buna ziua.In anul 2005-2006 am facut un abonament la Orange pe care nu am reusit sa-l platesc pana la capat.Evident am fost instiintata de catre firma eos ksi ca vor actiona in judecata daca nu platesc suma de 457 lei....Datoria este prescrisa,si as vrea sa stiu daca se va ajunge la un proces?daca eu voi face contestatie la executare cat va trebui sa platesc taxa de timbru ptr suma asta?multumesc
8% din 457 lei=36,56 lei
Pana la executare mai e, trebuie intai sa va actioneze in judecata pt a obtine un titlu executoriu, puteti invoca prescriptia prin intampinare.
Numai daca vor castiga procesul, veti ajunge la executare si nu veti mai avea ce invoca daca apeleaza la executor in termen de 3 ani de cand obtin o hotarare favorabila.
gi-jane2, moderator