Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen contestatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen contestatie

Buna ziua !
In cazul desfacerii CIM cu art. 61 / a , care este termenul in care poate fi contestata decizia de incetare a CIM ?

Multumesc.
30 de zile de la data comunicarii la Tribunal
Art.252 C.mun.:
.....
(5) Decizia de sanctionare poate fi contestata de salariat la instantele judecatoresti competente in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii.

Sanctiunea se va contesta la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul, actiunea fiind scutita de plata taxelor judiciare.