avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen contestatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen contestatie

Buna ziua !
In cazul desfacerii CIM cu art. 61 / a , care este termenul in care poate fi contestata decizia de incetare a CIM ?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:45, 13 Noiembrie 2014
30 de zile de la data comunicarii la Tribunal
Art.252 C.mun.:
.....
(5) Decizia de sanctionare poate fi contestata de salariat la instantele judecatoresti competente in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii.

Sanctiunea se va contesta la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul, actiunea fiind scutita de plata taxelor judiciare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie incetare contract individual de munca cris1957 cris1957 Pot actiona in instanta angajatorul pentru ca mi-a transmis pe mail decizia de incetare a contractului de munca incepand cu o data la care ma aflam in concediu ... (vezi toată discuția)
Termen contestare sfarghiuelena sfarghiuelena Buna dimineata.Va rog sa-mi spuneti in ce termen se poate contesta preavizul de concediere in situatia in care motivele nu sunt reale. Va multumesc pentru ... (vezi toată discuția)
Nulitatea unui avertisment scris znicolae9 znicolae9 Am fost sanctionat cu avertisment scris ptr o abatere disciplinara subiectiva. Avertismentul a primit nr de inregistrare, am semnat de primire, dar ... (vezi toată discuția)