Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plecare impotriva vointei angajatorului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plecare impotriva vointei angajatorului

Buna seara, cum se poate proceda in cazul in care am luat o decizie de moment de a inceta contractul de munca prin depunerea unei demisii cu acord de ambele parti si refuzarea ei pe motiv ca nu practica asa ceva in unitate, ca practic ei au nevoie de oameni si eu ... incepand sa am dificultati financiare am decis schimbarea unui loc de munca. Am fost cuprins de frica aparentei in istoric a celor 3 zile nemotivate, drept pentru care mi s-a oferit la semnare un preaviz de 11 zile, 24.11.2014 fiind termenul limita. Angajatorul prin intermediul functionarului de la Resurse umane a spus ca viitorul angajator va tine cont ca mi-am dus preavizul la bun sfarsit, deci sunt un salariat de buna credinta. Dar daca el nu doreste sa ma astepte, ce fac ?
II puteti explica acelui angajator ca aveti de efectuat un preaviz in urma demisiei date la vechiul loc de munca si daca doreste poate semna c.i.m. , chiar daca sunteti in preaviz.

Art. 35 C.mun.
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.

(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.