Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Slutire- vopsea de par
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Slutire- vopsea de par

Bună seara,va rog dacă se poate sa mi spuneți care sunt pașii pe care trebuie sa i urmez în următoarea problema: am cumpărat dintr un magazin cu produse profesionale o vopsea de par și mi a căzut tot parul (sunt cheala) la 20 minute după aplicare.
O seara frumoasa!
In primul rand strangeti toate posibilele dovezi in favoarea celor sustinute ( bon de casa, ambalaje si recipiente produs, marturia cunoscutilor, expertiza psihiatrica etc) si mergeti la un avocat.
Un avocat bun ar putea obtine despagubiri morale substantiale (chiar de la producator). A mai existat recent cazul fetei mutilate in accidentul provocat de neglijenta CNADNR care a obtinut 1 mil euro despagubiri.
Stiu ca suna cam lacom, dar nu e, comparativ cu socul psihic pe care-l poate avea o femeie intr-un asemenea scenariu. De altfel recent un tanar (de la un post de radio) s-a sinucis din cauza depresiei provocata de caderea parului.
Imi pare sincer rau pentru d-voastra.
Izolati produsul sa nu il mai foloseasca si altcineva. Anuntati comerciantul pentru a bloca comercializarea ulterioara a produsului (daca conditia medicala va permite acest lucru). Contactati in regim de urgenta un medic specialist. Daca nu puteti lua legatura cu medicul de familie mergeti imediat la urgenta.
Am luat legătura cu magazinul și ce credeți mi au spus ca îmi dau bani înapoi pe produs.
Atât au avut de spus.
Mulțumesc pentru răspuns! Am toate dovezile inclusiv tot parul pe care l am pierdut.
gi-jane2, moderator
Daca s-ar fi intimplat in alta tara, altfel ar fi stat situatia. Depinde si de la ce firma ati folosit aceasta vopsea. Daca este o firma care se respecta, s-ar putea sa reusiti. Faceti poze care sa le folositi ca doveti, pina vedeti ce faceti.
Asta ar fi o recunoastere a faptului ca v-au vandut produsul.