Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatia ascunsa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatia ascunsa

va rog frumos ce inseamna mai explicit un contract facut sub forma de donatie ascunsa daca zic bine sau o donatie sub forma ascunsa multumesc
Intrebarea dvs. este extrem de lapidara si generala. Donatia este o specie de contract. Probabil va referiti la deosebirea dintre un contract cu titlu oneros si donatie. Donatia deghizata sub forma unui contract cu titlu oneros reprezinta o forma de simulatie juridica care, in anumite situatii, se prezuma. Subiectul este extrem de vast. S-au scris carti pe aceasta tema. Va recomand cartea "Simulatia" a profesorului Flavius Baias. Daca restrangeti putin subiectul, putem fi mai expliciti.
Mai pe intelesul tuturor, lucrurile stau asa.

Orice om poate dispune in timpul vietii de bunurile proprii dupa cum doreste. Aceasta inseamna ca un parinte poate sa-si vanda casa unuia din copii, fara ca celalalt copil sa se poata opune acestei operatiuni juridice, motivat de faptul ca, la decesul parinlor, el va fi privat de partea de mostenire ce i se cuvine.

Orice parte interesata (de obicei un alt frate) poate promova actiune in constatarea simulatiei contractului de vanzare-cumparare.
Ce inseamna aceast lucru? Se solicita instantei sa constate ca intentia partilor nu a fost vanzarea, intre parinti si copii, rareori achitandu-se un pret pentru imobilul instrainat, ci s-a avut in vedere o donatie ascunsa.

multumesc
In timpul vietii donatorului nu aveti calitate procesuala intr-un proces.Doar dupa deces, daca acceptati mostenirea.
avvalentina, utilizator