Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Adaos comercial obligatii declarative
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Adaos comercial obligatii declarative

O data cu republicarea Legii 12/1990 in MO 291/05.05.2009 pe toate forumurile au inceput discutiile privitoare la obligativitatea de a declara sau nu a daosul comercial aplicat de societatile comeciale. In unele localitati contribuabilii au inceput sa depuna aceste declaratii, la Cluj am inteles ca s-a fixat si data limita de depunere. Nu mai inteleg nimic, stiu ca o perioada intr-adevar se depuneau aceste declaratii dar de la o vreme am inteles ca sa scos aceasta obligativitate ..........se depune sau nu?

Potrivit acestei legi:
Art. 1. - Constituie activitati comerciale ilicite si atrag raspunderea contraventionala sau penala, dupa caz, fata de cei care le-au savarsit, urmatoarele fapte:
f) nedeclararea de catre operatorii economici la organele fiscale, inainte de aplicare, a adaosurilor comerciale si a celor de comision
Art. 2. -
(1) Constituie contraventii faptele prevazute la art. 1 lit. a) - k) si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
e) faptele prevazute la lit. c) si f), in cazul in care au fost savarsite de persoane juridice, cu amenda de la 3.000 lei la 18.000 lei;

Care sunt opiniile dvs?
katica a scris:

O data cu republicarea Legii 12/1990 in MO 291/05.05.2009 pe toate forumurile au inceput discutiile privitoare la obligativitatea de a declara sau nu a daosul comercial aplicat de societatile comeciale. In unele localitati contribuabilii au inceput sa depuna aceste declaratii, la Cluj am inteles ca s-a fixat si data limita de depunere. Nu mai inteleg nimic, stiu ca o perioada intr-adevar se depuneau aceste declaratii dar de la o vreme am inteles ca sa scos aceasta obligativitate ..........se depune sau nu?

Potrivit acestei legi:
Art. 1. - Constituie activitati comerciale ilicite si atrag raspunderea contraventionala sau penala, dupa caz, fata de cei care le-au savarsit, urmatoarele fapte:
f) nedeclararea de catre operatorii economici la organele fiscale, inainte de aplicare, a adaosurilor comerciale si a celor de comision
Art. 2. -
(1) Constituie contraventii faptele prevazute la art. 1 lit. a) - k) si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
e) faptele prevazute la lit. c) si f), in cazul in care au fost savarsite de persoane juridice, cu amenda de la 3.000 lei la 18.000 lei;

Care sunt opiniile dvs?

Puteti vedea raspunsul meu la tipic "Republicarea legii 12/1990...." din Capitolul "Impozite si taxe" topic postat de dna Magda Staicu in 21.05.2009.

Oranina Dumitru, Contabil
Multumesc !:worthy:
Din folclorul celor care stau la cozi, la cluj, pot sa va spun ca fiind abrogat articolul privind plafaonarea adaosului comercial, fiecare a considerat de cuviinta nemaidepunerea declaratiilor pe propria raspundere in care se anunta fiscul de adaosul comercial intentionat a fi practicat de unitatile de comert, inainte de inceperea activitatii. Astfel ca odata cu modificarea Legii12/90 aflam ca aceste declaratii ar fi trebuit depuse in continuare. Termenul de depunere la Cluj nu a fost oficial. Zvonistica e mare, si care s-a nimerit la finante a depus respectiva declaratie anuntandu-si cunoscutii fiecare: "vezi ca pana la ora 14,00 trebuie sa vii sa depui o declaratie privind adaosul comercial" Noi contabilii suntem cei mai buni atleti in maratonul spre finante cu o noua declaratie, la o noua coada. Sunt convinsa ca se vor mai lua si luni, si marti aceste declaratii, si garda financiara nu va pleca nici de aceasta data cu mana goala, de la un agent economic verificat care va avea totusi aceasta declaratie depusa, oricat ar fi de tematic acest control, amenzi tot se vor da.
Totusi, si daca idea asta cu declaratia a fost probabil una cu o intentie buna - pana acum nu am gasit nici o informatie care explica in detail cum este inteles cuvantul adaos. Linga faptul ca adaosul poate fi inteles gresit de catre cumparatori fiind chiar profitul (dupa parerea mea un pericol foarte mare) exista in economie si metode diferite de a calcula adaosul si profitul. Un comerciant adevarat nu calculeaza nici o data simplu un adaos de x procente pentru articol, in plus ramane intrebarea cum calculeaza o persoana juridica care ofera servicii? Un comerciant bun calculeaza adaosul de sus pe sos, adica 30% adaos seamana ca produsul costa 70% si este vandut la 100%. Asta poate fi si inteles gresit ca produsul are un adaos de appr. 50% ... Aici exista o gama larga de factori interpretabili.