Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum recuperez cheltuielile de judecata?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum recuperez cheltuielile de judecata?

O banca m-a dat in judecata pentru daune sub motiv de nerespectarea obligatiilor de garant. Am castigat procesul in faza de fond. Banca a declarat apel, dar pana la termen nu l-a timbrat si s-a respins apelul. Mie insa nu mi s-au acordat cheltuielile de judecata. Le-am cerut prin recurs la ICCJ insa mi s-a respins recursul ca "nefondat". N-am primit inca motivarea ICCJ. Daunele pretinse de banca fiind foarte mari, pe mine m-au costat mult cheltuielile de judecata (onorariu avocat cerut ca % din suma pretinsa de banca). Exista totusi vreo posibilitate de a recupera cheltuielile facute? Se poate prin alta actiune separata? Se poate la CEDO?
Dar le-ati cerut in fiecare faza procesuala? Pentru ca nu avea de ce sa le respingă instanta daca v-a dat câștig de cauza.
Ce a motivat instanta cu privire la cheltuielile de judecata?
av_silvia_margineanu, utilizator
Multumesc pentru raspunsul promt. Da, le-am cerut in fiecare faza procesuala.
Instantele de fond si apel: doar "fara cheltuieli de judecta"
Recursul la ICCJ stiu doar ca a fost declarat "nefondat", asa cum am spus nu am primit inca motivarea curtii (s-a pronuntat in mai).

Cunosc dosarul fila cu fila, initial am crezut ca a gresit avocatul meu, ca nu le-a cerut, ca nu le-a dovedit, ca nu a formulat bine recursul - dar nu, totul a fost ok.

Toti cei cu care m-am consultat imi spun ca asa ceva nu se poate, ca trebuia sa primesc cheltuielile de judecata, dar uite ca se poate! - de aceea incerc sa aflu pareri despre ce pot sa mai fac acum, daca asta este situatia.
Carmen.D, utilizator
Daca aveti av discutati pt a vedea ce solutii aveti,solicitarea cheltuielilor pe cale separata etc.
Multumesc pentru sfat! Mai voiam o opinie profesionala.