Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Retinere permis de conducere fara document
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Retinere permis de conducere fara document

Buna ziua,

In data de 29.04 2009 am contestat in instanta (Judecatoria Sector 5) un PV de sanctionare emis de Politia Rutiera pentru depasirea coloanei de masini. In data de 22.06.2009 am pierdut :
Solutia pe scurt: Respinge, ca neintemeiata plangerea, formulata de petentul Cioroiu Octavian impotriva intimatei DGPMB-BPR, Cu recurs in 15 zile de la comunicare. Pronuntata in sedinta publica azi, 22.06.2009.

In perioada 2009-2014 eu am condus folosindu-ma de permis, iar Politia nu mi-a cerut predarea acestuia.

In data de 1 Septembrie 2014 nu am dat prioritate la pietoni si mi-a fost ridicat permisul in perioada 17.09.2014 - 17.10.2014.

Cand m-am prezentat la politie pe 17.10.2014 sa-mi ridic permisul am fost instiintat VERBAL ca permisul este retinut inca 2 luni datorita procesului pierdut in 2009.
Atunci am facut o cerere scrisa prin care am solicitat lamuriri si mi s-a raspuns in scris in data de 27.10.2014 ca politia trebuie sa faca mai multe verificari la Judecatoria Sector 5 pentru a efectua mentiunile necesare in baza de date privind abaterea din 2009 si ca voi fi instiintat printr-o adresa scrisa ulterior.

Va rog sa ma indrumati cu privire la acest caz, intrucat acum ma aflu intr-o situatie incerta:
1. In baza carui document mi s-a retinut permisul dupa 17.10.2014, eu nefiind instiintat in scris despre acest lucru la momentul respectiv?
2. Ce garantie am ca permisul va fi eliberat dupa 60 zile, respectiv pe 17 decembrie 2014, avand in vedere ca nu am primit nici o adresa de la Politie?
3. Eu pot sa sofez in acest moment?
4. Aceasta perioada din 17.10.2014 se ia in calcul la suspendarea de 60 zile comunicata verbal cand am fost sa-mi ridic permisul?
5. Ce demersuri imi recomandati pentru a fi sigur ca permisul nu va fi suspendar pentru mai mult de 60 zile din 17.10.2014?

Multumesc.
1. In urma respingerii contestatiei din 2009 aveati obligatia sa va duceti la politie si sa predati permisul. Nu sa va caute politia. Este retinut in baza legii. O luna cat era sanctiunea din 2009 si inca o luna ca nu l-ati predat.
2. Nu aveti o garantie, insa daca vi se retine mai mult puteti sa faceti plangere penala pentruabuz in serviciu impotriva politistului.
3. Nu puteti circula cu permisul suspendat.
4. Cele 60 de zile curg de la 17.10.
5. Incercati sa obtineti totusi o adresa de la ei care sa vizeze aspectele de fapt si de drept ale retinerii permisului.