Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara vs credite
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara vs credite

Am trait in concubinaj 8 ani. Din acesta relatie a rezultat o fetita. Pt a beneficia de pensie alimentara, se tine cont de creditele concubinului meu? Nu se stabileste in functie de venitul acestuia? Creditele sunt doar pe numele lui. Eu nu sunt codebitor. Unul din credite e cu prima casa si mai are 2 de consum. El sune ca eu o sa primesc 100-200 ron, dupa ce i se calculeaza, lui, cosul zilnic si ceditele si fetita primeste ce mai ramane. Asa e?
Multumesc anticipat.
Nu este chiar asa. Instanta de judecata este cea care stabileste cf dispozitiilor legale.

Art. 529 NCC

Cuantumul întreţinerii

(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.
(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.
(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat.

Concubinul are rate in total de 1350 ron. Castiga 2300 ron net. Cat mai primeste fetita, in acest caz?
alina.livia, utilizator
Pensia alimentara se poate retine din salariu daca nu se doreste plata benevola. (prin executarea hotararii) Cum unei persoane i se poate retine maxim 50% din venitul net, sansele sunt mari. Ratele bancare le plateste de bunavoie, nu sunt retinute din salariu prin executare, daca presupun bine.
Da asa este.