Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Intretinere copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Intretinere copil

Buna ziua,
O cunostinta are o relatie cu un tip, nefiind casatoriti. Din aceasta relatie a rezultat o fetita care e recunoscuta, in sensul ca pe certificatul de nastere sunt trecuti ambii parinti. Problema e ca de ceva vreme tipul nu mai contribuie nicicum la intretinere, nici macar pentru fetita, desi inca locuiesc impreuna. Cui ar trebui sa se adreseze persoana in cauza pentru a-l face pe partener sa plateasca intretinere alimentara. Mentionez ca acesta lucreaza.
Va multumesc anticipat.
Actiune in instanta de obligare a tatalui la plata pensiei de intretinere.
cat ar fi intretinerea din salariu? 30%?
Art. 529 NCC referitor la cuantumul întreţinerii dispune in sensul ca:

(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.

(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.

(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat.

Doamna nu e musai sa fie intretinuta de tatal copilului, doar copilul trebuie intretinut.