Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu copil major student
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu copil major student

Cu ce sume de bani trebuie sa contribuie parintii (divortati) la intretinerea copilului lor major care este student in anul II? Ce obligatii le revin acestor parinti, in cazul in care copilul locuieste singur?
Art. 529 NCC

Cuantumul întreţinerii

(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.

(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.

(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat.

Trebuie avute in vedere si veniturile copilului, obtinute din alte surse, de ex salariul. Cuantumul intretinerii poate sa fie redus sau obligatia sa dispara daca veniturile sunt suficient de mari.
AvTudor_com, utilizator