Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renta viagera
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renta viagera

daca mostenesc un teren arabil mai am posibilitatea sa imi intocmesc un dosar pentru obtinerea unui carnet de rentier ?
Depinde de suprafata de teren pe care o mosteniti.
Renta viageră agricolă încetează la data la care terenurile însumate depăşesc 10 ha.
Rentierul agricol este persoana fizică în vârstă de peste 62 de ani care, de la data intrării în vigoare dispozitiilor in materie, nu are şi nu va deţine în proprietate, cumulate în timp, mai mult de 10 ha de teren agricol extravilan, pe care le înstrăinează prin acte între vii sau le arendează, total ori parţial.