Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sold debitor cont 461 \\"Debitori diversi\\"
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sold debitor cont 461 "Debitori diversi"

Buna seara!

O firma a scos dividendele din firma pt anii 2011 si 2012, de fapt "le-a depozitat" in debitul contului 461, insa este mai mult decat erau efectiv dividendele. Inca nu a platit dividendele si nici impozitul aferent si doreste sa anuleze repartizarea deoarece AGA nu a decis in acei ani repartizarea profitului pe dividende.
Cum as putea sa inchid contul 461? Doar prin nota contabila 5311 = 461?
Numai prin stornarea operatiunilor !
VictoriaIoana a scris:

Buna seara!

O firma a scos dividendele din firma pt anii 2011 si 2012, de fapt "le-a depozitat" in debitul contului 461, insa este mai mult decat erau efectiv dividendele. Inca nu a platit dividendele si nici impozitul aferent si doreste sa anuleze repartizarea deoarece AGA nu a decis in acei ani repartizarea profitului pe dividende.
Cum as putea sa inchid contul 461? Doar prin nota contabila 5311 = 461?

Nu exista asa ceva. 457 e cont de datorie iar 461 e cont de creanta. Creanta asupra cui are firma daca ea are o datorie cu plata dividendelor?(ca provenienta?)

Nu am vazut in OMFP 3055/2009 la contul 461 ca ar intra in corespondenta pe debit cu contul 5311 sau 457. Deci nici eu nu stiu de ce a facut inregistrarile astea. Daca anulez operatiile astea raman cu cont creditor in casa 5311