avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sold debitor cont 461 \\"Debitori diversi\\"
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sold debitor cont 461 "Debitori diversi"

Buna seara!

O firma a scos dividendele din firma pt anii 2011 si 2012, de fapt "le-a depozitat" in debitul contului 461, insa este mai mult decat erau efectiv dividendele. Inca nu a platit dividendele si nici impozitul aferent si doreste sa anuleze repartizarea deoarece AGA nu a decis in acei ani repartizarea profitului pe dividende.
Cum as putea sa inchid contul 461? Doar prin nota contabila 5311 = 461?
Cel mai recent răspuns: Iordache Victoria Ioana , Contabil 14:22, 17 Noiembrie 2014
Numai prin stornarea operatiunilor !
VictoriaIoana a scris:

Buna seara!

O firma a scos dividendele din firma pt anii 2011 si 2012, de fapt "le-a depozitat" in debitul contului 461, insa este mai mult decat erau efectiv dividendele. Inca nu a platit dividendele si nici impozitul aferent si doreste sa anuleze repartizarea deoarece AGA nu a decis in acei ani repartizarea profitului pe dividende.
Cum as putea sa inchid contul 461? Doar prin nota contabila 5311 = 461?


Nu exista asa ceva. 457 e cont de datorie iar 461 e cont de creanta. Creanta asupra cui are firma daca ea are o datorie cu plata dividendelor?(ca provenienta?)

Nu am vazut in OMFP 3055/2009 la contul 461 ca ar intra in corespondenta pe debit cu contul 5311 sau 457. Deci nici eu nu stiu de ce a facut inregistrarile astea. Daca anulez operatiile astea raman cu cont creditor in casa 5311

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contul 542 m_nitu m_nitu in primul rand vreau sa va urez "la multi ani" tuturor de pe acest forum, cu rugamintea de a ma ajuta in urmatoarea problema:in contul 542 al firmei pe care am ... (vezi toată discuția)
Achitare facturi prin card bancar adriana_ramona adriana_ramona Daca se achita facturi prin cardul bancar aferent contului curent al firmei cum este corect a se inregistra : 581=5121, 5311=581, 401=5311; sau direct ... (vezi toată discuția)
Retragere sume din alte rezerve ca dividende ????? maria2010 maria2010 In urma cu 4 ani, contabilul a repartizat profitul de la sfarsitul exercitiului financiar in ct 106.8 - alte rezerve. Administratorul doreste acum transferul ... (vezi toată discuția)