Forum Discuţii juridice Executare silită Participare frate coproprietar la licitatie produsa ...
Discuție deschisă în Executare silită

Participare frate coproprietar la licitatie produsa de executarea silita

buna ziua,

cota mea parte dintr-un apartament mostenit este scoasa la licitatie de catre banca.
poate fratele meu care detine si el o cota parte (majoritara) sa participe la licitatie si sa devina proprietar deplin ?

executorul judecatoresc a spus ca rudele nu au voie sa participe la licitatie. dar daca ruda este in acelasi timp si coproprietar ?

multumesc
multumesc pentru explicatii.
executorul nu a refuzat inscrierea fratelui prin proces verbal, ci numai a emis parerea.
am sa ii spun sa caute din nou un avocat care sa combata mai bine parerea executorului.
multumesc.

Fratelebare dreptul de a participa la licitatie.
Executorul poate avea anumite interese...
Daca ii face mizerii are dreptul sa isi ia avocat ca sa puna la punct executorul.
Sunt invatati ca oamenii sa nu uzeze de dreptul la avocat si isi fac de cap.
Sunt oameni care au lucrat la DIICOT si lucreaza la unele birouri de executori.
S-au intarit si isi cam fac de cap...deoarece se cred infailibili...
Nimic mai fals as zice eu...
Fratele poate participa la licitatie. Fiind deja copropietar , majoritar, dupa cum spuneti , este normal sa doreasca sa cumpere si restul proprietatii. E mai putin obisnuita situatia, dar pana la urma e de bun simt ca cel care deja detine, si foloseste, locuieste in acel imobil sa poata cumpara partea dvs.
multumesc pentru raspunsuri.
ce s-ar intampla daca totusi altcineva ar dobandi cota mea parte de 10 % ?
fratele ar fi obligat sa locuiasca impreuna cu noul proprietar ? poti sa locuiesti in doar 10% dintr-un apartament? folosesti doar 10% din baie, bucatarie etc?
ar fi ca in 'cuiul lui pepelea'?
apartamentul se afla in indiviziune.
multumesc