Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita asociatie de proprietari

asociatia de proprietari a fost data in executare silita pentru datorii vechi de la fosta incalzire centrala, vechii membrii ai asociatiei au lasat o gaura de 30.00 de lei. probabil ar trebui ca actuala asociatie sa dea in judecata vechii membrii, corect? unii locatari au cumparat locuinte dupa aparitia acestei datorii si nu au nici o legatura.

dar ce se poate face pina la recuperarea pagubei? asociatia nu detine bunuri si nu are cont bancar, executorul poate veni sa ia banii din mina casierei cind se plateste intretinerea? de asemenea exista datorii la apa, canalizare, salubritate, curent. se poate invoca ceva forta majora, utilitate publica, igiena locatarilor sau asa ceva ca sa nu se ajunga la intreruperea alimentarii cu apa, curent, sistarea ridicarii gunoiului, etc ?multumesc
crazvy, utilizator
Cu scopul executarii silite ,executorul judecatoresc poate dispuna masura preluarii,sumelor depuse de proprietari reprezentand c/v intretinere lunara
Nu se poate invoca cazul de forta majora
De regula in astfel de cazuri presedintele de asociatie trebuie sa convoace adunare generala,sa informeze corect proprietarii de situatia existenta la nivelul asociatiei de proprietari si eventual,cu scupul asigurarii fluentei furnizarii utilitatilor sa propuna realizarea unui fond lunar cu care asociatia sa achite esalonat lunar cote parti din debitele acumulate la furnizoriiprestatorii de servicii
Presedintele de asociatie ar trebui sa discute oportunitatea incheierii de angajamente de plata cu furnizorii de utilitati
intr-o tara normala poate ca da, dar locatarii nu-si achita nici macar datoriile curente, iar despre plata banilor furati de altii nici nu vor sa auda si pe buna dreptate