Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli locuinta serviciu SRL
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli locuinta serviciu SRL

Buna ziua,
cum se pot inregistra si deconta cheltuielile de intretinere locuinta de serviciu pentru un SRL. SC a inchiriat o locuita-apartament care nu este sediul firmei. Facturile de utilitati sunt pe numele proprietarului imobilului. Cum se pot deconta ca si cheltuieli pe firma?

multumesc anticipat
Daca locuinta-apartament nu este sediul firmei inseamna ca acolo aveti un sediu fictiv.
Care cheltuieli anume vreti sa le decontati? Pe cele de acolo sau pe cele de unde consumati efectiv?

In general cheltuielile cu utilitatile se scad ca si deductibile din venitul brut, daca sunt facturate la adresa respectiva PE NUMELE FIRMEI.
Viviana Serni, Avocat
buna ziua,
nu este un sediu fictiv- este locuinta de serviciu, in sensul ca este incheiat un contract de inchiriere intre proprietar si SC. Imobilul respectiv este intr-o alta localitate decat sediul, avand legatura cu activitatea. Cheltuielile ce se doresc a se deduce sunt cele legate de utilitati: current electric, gaz, intretinere. Facturile nu se pot intocmi pe numele firmei deoarece nu este de accord proprietarul.

multumesc