Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... membru comitet executiv in asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

membru comitet executiv in asociatie de proprietari

Buna ziua,

Mai poate fi membru in comitetul executiv o persoana care a dat in judecata asociatia de proprietari, el fiind in acea perioada administrator de bloc. El si cu casiera (care era si contabila) au dat in judecata asociatia cand era vechiul comitet executiv (2013) pentru ca au fost demisi din functii.
Multumesc pentru timpul dumneavoastra.
Da.
multumesc mult

De asemenea, administratorul are dreptul sa semneze contracte daca exista comitet executiv si presedinte? Casiera poate fi si contabila?
multumesc
Adriantot, moderator
Nu, da
va multumesc mult
Administratorul are dreptul sa semneze doar propriul contract, la rubrica Angajat. Daca asociatia este relativ mica, pentru a nu incarca schema de personal (odata cu cresterea cheltuielilor salariale), legislatia in vigoare permite cumularea functiilor de administrator-casier-contabil.
Decizia apartine com. executiv.