Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Am incheiat un contract de prestari servicii (potrivit codului civil ) din anul 2002 cu o Asociatie de Proprietari inregistrat la Admin. Fiscala.
Acest contract poate fi luat in calcul ca si stagiu de cotizare la asigurarile sociale, pentru pensie.
Am inteles ca la persoanele incadrate cu contract de munca fie cu norma intreaga sau partiala se ia in calcul stagiu de cotizare.
Acelasi lucru se poate aplica si la contractul de prestari servicii tinand cont ca lunar platesc CAS ?
Daca ati platit contributia lunara pentru pensie si dvs. si angajatorul atunci perioada respectiva este stagiu de cotizare la pensie.