Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Titlu executoriu emis la o hatarare care nu e ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Titlu executoriu emis la o hatarare care nu e definitiva.

Buna ziua.
La o actiune a Finantelor de atragere a raspunderii in solidar, in cadrul unui dosar de insolventa, s-a facut recurs. S-a admis recursul si s-a dat cauza spre rejudecare. Finantele insa, au emis somatie si titlu executoriu, neinteresandu-i faptul ca hotararea nu este definitiva.
Cand am primit titlul executoriu, am facut contestatie. Pentru contestatia la executare mi s-a impus o taxa de timbru mare. Am facut cerere de ajutor public judiciar sub forma scutirii de la plata taxei de timbru. S-a respins. Am facut cerere de reexaminare. S-a respins.
Mi se pare extrem de nedrept sa platesc pentru abuzurile ANAF-ului. Ei nici nu aveau voie sa faca somatia si titlul executoriu atat timp cat hotararea de acordare a avizului de atragere a raspunderii in solidar a fost atacata si urmeaza sa se judece in viitor.
As dori sa stiu, ce pot sa fac intr-o astfel de situatie. Ar fi binevenita orice opinie care sa ma ajute sa ies din aceasta situatie.
Multumesc anticipat.
Obtineti certificat de grefa si depuneti-l la ANAF.
Unde pot solicita certificatul de grefa? Si in cat timp se depune?
Certificatul de grefa il solicitati la instanta care are pe rol solutioarea cauzei
Multumesc frumos!