Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA prestari servicii Italia
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA prestari servicii Italia

Buna ziua,
Sunt electrician prestez servicii ptr. firma din Italia pe teritoriul Italiei.
Vreau sa imi deschid un PFA cu sediul in Romania ptr. a putea factura aceste servicii. Ce obligatii din punct de vedere fiscal are acest PFA? Mentionez ca valoarea serviciilor prestate nu depaseste 35.000 euro anual.
Va multumesc
mihaescualexandru, utilizator
Anaf
- D 220 si D600 ( daca depasiti 804 lei net lunar si nu aveti ctr de munca in alta parte)
- RJIP si RI ( daca il deschideti pana in 31.12). De la 01.01 se schimba si o sa fie alt registru la PFA.
- RUC optional la PFA
- Daca depasiti 183 de zile sedere in Italia trebuie sa va inregistrati acolo.