avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA prestari servicii Italia
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA prestari servicii Italia

Buna ziua,
Sunt electrician prestez servicii ptr. firma din Italia pe teritoriul Italiei.
Vreau sa imi deschid un PFA cu sediul in Romania ptr. a putea factura aceste servicii. Ce obligatii din punct de vedere fiscal are acest PFA? Mentionez ca valoarea serviciilor prestate nu depaseste 35.000 euro anual.
Va multumesc
Ultima modificare: Marți, 18 Noiembrie 2014
mihaescualexandru, utilizator
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert Mihai PFA , Consultant fiscal 13:50, 16 Decembrie 2014
Anaf
- D 220 si D600 ( daca depasiti 804 lei net lunar si nu aveti ctr de munca in alta parte)
- RJIP si RI ( daca il deschideti pana in 31.12). De la 01.01 se schimba si o sa fie alt registru la PFA.
- RUC optional la PFA
- Daca depasiti 183 de zile sedere in Italia trebuie sa va inregistrati acolo.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa neplatitor de tva Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua! 1. Dupa inregistrarea la registrul comertului ce declaratii trebuiesc depuse mai departe in cazul unui PFA neplatitor de TVA? 2. Trebuie sa-si ... (vezi toată discuția)
Pfa la inceput AURELIA-IOANA AURELIA-IOANA Am infiintat un PFA care se ocupa cu produse handmade. As dori sa cunosc cateva detalii cum ar fi: - exista un termen limita pentru a-mi achizitiona casa de ... (vezi toată discuția)
Depunere acte la admin financiara imediat dupa infiintare firma AGT AGT Buna ziua, Am infiinta un II acum cateva zile si stiu ca trebuiesa merg la Admin Financiara sa depun diverse documente, intrebarile mele sunt: 1. Ce ... (vezi toată discuția)