Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Depunere acte la Admin Financiara imediat dupa ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Depunere acte la Admin Financiara imediat dupa infiintare firma

Buna ziua,
Am infiinta un II acum cateva zile si stiu ca trebuiesa merg la Admin Financiara sa depun diverse documente, intrebarile mele sunt:
1. Ce documente trebuie sa depun (copii, original?)
2. Care este termenul limita in care pot depune aceste documente.
3. Pot suspenda firma (Intreprindere individuala) inainte de aceste termen (de la intrebarea de la pct 2.).
Va multumesc,
1. Copii mereu. originalele raman mereu la dvs. Unele administratii cer copie dupa actele de la registru ( Copie cui, cert constatator -sunt 2, rezolutie) plus buletinul - copie..
2. 15 zile.
3. ?????? Pai de asta ati infiintat-o? Da se poate.... dar declaratiile tot trebuie depuse.
4. alte obligatii: in 15 zile se depune :
- D 220 venit estimat. Pe baza datelor de acolo platiti impozit si sanantate
- D 600 - pensie daca nu aveti ctr de munca in alta parte si venitul este de min 804 lei lunar
- se cumpara de la orice librarie doua jurnale( rjip si ri) si se inregistreaza la anaf ( le stampileaza anaful pe ultima pagina).
Multumesc pentru raspunsuri.
Da, din pacate (sau din fericire pentru mine) in loc de consultanta voi fi angajat cu carte de munca si atunci nu am motive sa tin firma deschisa.
Inteleg ca tot trebuie depuse declaratiile, ok, dar in acest caz, din moment ce nu voi mai avea curand incasari in firma, ce trebuie sa trec la venituri si cheltuieli? Zero venituri estimate si zero cheltuieli? Am deja cateva cheltuieli (minore, sub 3-400 ron) pe care nici nu le-as mai pune in firma decat numai daca sunt obligat.
Multumesc frumos.