avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Depunere acte la Admin Financiara imediat dupa ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Depunere acte la Admin Financiara imediat dupa infiintare firma

Buna ziua,
Am infiinta un II acum cateva zile si stiu ca trebuiesa merg la Admin Financiara sa depun diverse documente, intrebarile mele sunt:
1. Ce documente trebuie sa depun (copii, original?)
2. Care este termenul limita in care pot depune aceste documente.
3. Pot suspenda firma (Intreprindere individuala) inainte de aceste termen (de la intrebarea de la pct 2.).
Va multumesc,
Cel mai recent răspuns: AGT , utilizator 10:16, 25 Aprilie 2014
1. Copii mereu. originalele raman mereu la dvs. Unele administratii cer copie dupa actele de la registru ( Copie cui, cert constatator -sunt 2, rezolutie) plus buletinul - copie..
2. 15 zile.
3. ?????? Pai de asta ati infiintat-o? Da se poate.... dar declaratiile tot trebuie depuse.
4. alte obligatii: in 15 zile se depune :
- D 220 venit estimat. Pe baza datelor de acolo platiti impozit si sanantate
- D 600 - pensie daca nu aveti ctr de munca in alta parte si venitul este de min 804 lei lunar
- se cumpara de la orice librarie doua jurnale( rjip si ri) si se inregistreaza la anaf ( le stampileaza anaful pe ultima pagina).
Multumesc pentru raspunsuri.
Da, din pacate (sau din fericire pentru mine) in loc de consultanta voi fi angajat cu carte de munca si atunci nu am motive sa tin firma deschisa.
Inteleg ca tot trebuie depuse declaratiile, ok, dar in acest caz, din moment ce nu voi mai avea curand incasari in firma, ce trebuie sa trec la venituri si cheltuieli? Zero venituri estimate si zero cheltuieli? Am deja cateva cheltuieli (minore, sub 3-400 ron) pe care nici nu le-as mai pune in firma decat numai daca sunt obligat.
Multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratii dupa deschidere intrep.individuala lidiao lidiao Buna ziua, in 19.02.2014 am primit CUI-ul, am optat pentru inreg.in scop TVA trimestrial.Nu am nici-un angajat.Am cheltuieli de infiintare II Ce declaratii ... (vezi toată discuția)
Pfa neplatitor de tva Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua! 1. Dupa inregistrarea la registrul comertului ce declaratii trebuiesc depuse mai departe in cazul unui PFA neplatitor de TVA? 2. Trebuie sa-si ... (vezi toată discuția)
Pfa prestari servicii italia mihaescualexandru mihaescualexandru Buna ziua, Sunt electrician prestez servicii ptr. firma din Italia pe teritoriul Italiei. Vreau sa imi deschid un PFA cu sediul in Romania ptr. a putea ... (vezi toată discuția)