avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume copil, dupa numele mamei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume copil, dupa numele mamei

buna ziua,
In ce conditii pot schimba numele de familie al copilului, dupa numele meu.
De la divortul pronuntat in 2005, copilul ( evident) poarta numele de familie al tatalui sau.

Avand in vedere ca il cresc doar eu, si material si moral doresc trecerea pe numele meu a copilului.

In cazul in care tatal nu-si da acordul scris sau semnatura de acord , cum pot sa reusesc schimbarea numelui?
prin instanta ?


multumesc .Popa
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 17:04, 18 Noiembrie 2014
Sa ii convingeti pe cel de la Autoritatea tutelara ca e in interesul copilului sa ii schimbati numele.
Cine doreste asta, dv. sau copilul?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nume de familie la divort Alexandru-Mugur Ionescu Alexandru-Mugur Ionescu Fara acordul sotului poate sotia sa ramana cu numele de familie avut in timpul casatoriei? Si daca da in ce conditii. Va multumesc (vezi toată discuția)
Schimbarea de nume cristina1112 cristina1112 Buna ziua, am o fetita de 7 ani care poarta numele primului sot, eu m-am recasatorit si port numele actualului sot.As dori sa aiba si fetita acelasi nume de ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume si prenume copilului Wolf78 Wolf78 as dori tare mult sa stiu cate sanse am sa pot schimba numele si prenumele copilului meu de familie..eu sunt divortata de 14 ani si dupa divort eu ca mama am ... (vezi toată discuția)