Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume copil, dupa numele mamei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume copil, dupa numele mamei

buna ziua,
In ce conditii pot schimba numele de familie al copilului, dupa numele meu.
De la divortul pronuntat in 2005, copilul ( evident) poarta numele de familie al tatalui sau.

Avand in vedere ca il cresc doar eu, si material si moral doresc trecerea pe numele meu a copilului.

In cazul in care tatal nu-si da acordul scris sau semnatura de acord , cum pot sa reusesc schimbarea numelui?
prin instanta ?

multumesc .Popa
Sa ii convingeti pe cel de la Autoritatea tutelara ca e in interesul copilului sa ii schimbati numele.
Cine doreste asta, dv. sau copilul?