Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcularea salariului angajatei insarcinate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcularea salariului angajatei insarcinate

Buna ziua,
sunt insarcinata in 23 saptamani,angajatorul fiind instiintat in scris in data de 4.octombrie.2014.de acest lucru.Mentionez ca mi-a redus programul de lucru la 6 ore de luni pana sambata inclusiv,in schimb nu am fost instiintata ca voi avea si veniturile lunare reduse.Salariu pe statul de plata este de 1020 brut,revenindu-mi net 756 lei.Din data de 15.octombrie pana in data de 13.noiembrie am primit o retributie de 600 lei.Puteti sa ma ajutati cu un calcul pentru aceasta perioada?Mentionez ca iau salariu[la intelegerea cu angajatorul]de 2 ori pe luna.Pe data de 2 noiembrie am luat 500 lei,iar pe data de 17-100 de lei.este corect?multumesc anticipat

FLUTURAS octombrie 2014
Salariu incadrare = 1020
Total ore lucratoare/luna = 184

Lucrat 138 ore = 1020 : 184 x 138 = 765
Venit Brut = 765
CAS 10,5% = 765 x 10,5% = 80
Somaj 0,5% = 765 x 0,5% = 4
CASS 5,5% = 765 x 5,5% = 42
Venit Net = 765 - 80 - 4 - 42 = 639

Deducere personala 0 pers. = 250
Venit baza calcul impozit = 639 - 250 = 389
Impozit = 389 x 16% = 62
Salariu net lunar = 639 - 62 = 577, din care avans 500 lei si lichidare 77 lei.

Nu am luat in calcul sambetele lucrate, care ar trebui sa va fie platite cu un spor stabilit in regulamentul intern, CIM sau CCM.

Codul muncii:

ART. 137
(1) Repausul săptămânal se acordă în două zile consecutive, de regulă sâmbăta şi duminica.
(2) În cazul în care repausul în zilele de sâmbătă şi duminică ar prejudicia interesul public sau desfăşurarea normală a activităţii, repausul săptămânal poate fi acordat şi în alte zile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) În situaţia prevăzută la alin. (2) salariaţii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de muncă sau, după caz, prin contractul individual de muncă.

In alta ordine de idei, angajatorul trebuia sa va reduca norma de lucru cu 2 ore/zi doar In baza recomandarii medicului de familie, daca ati dus dvs. asa ceva la angajator. In acelasi timp, nu trebuia sa va afecteze drepturile salariale, conform art. 13 de mai jos.
Puteti sa faceti o reclamatie la ITM pentru nerespectarea prevederilor art.13.

OUG nr.96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca:

ART. 2
În sensul prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă, termenii şi expresiile de mai jos sunt definite după cum urmează:
... c) salariata gravidă este femeia care anunţa în scris angajatorul asupra stării sale fiziologice de graviditate şi anexează un document medical eliberat de medicul de familie sau de medicul specialist care să îi ateste aceasta stare; ...

ART. 13
În baza recomandării medicului de familie, salariata gravidă care nu poate îndeplini durata normală de muncă din motive de sănătate, a sa sau a fătului său, are dreptul la reducerea cu o pătrime a duratei normale de muncă, cu menţinerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementărilor legale privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale.

ART. 27
(1) Încălcarea următoarelor dispoziţii constituie contravenţie şi se sancţionează astfel:
a) încălcarea dispoziţiilor prevăzute la art. 4, 5, 6, art. 7 alin. (1), art. 8, art. 12 alin. (1) şi (2), art. 17, 18 şi art. 26 alin. (1), cu amendă de la 2.500 lei la 5.000 lei;
b) încălcarea dispoziţiilor prevăzute la art. 9, 10, 11, art. 12 alin. (3), art. 13, 14, 15, 19, art. 20 alin. (2) şi (4), art. 21 alin. (1) şi (2), cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 lei.
(2) Constatarea contravenţiilor şi aplicarea amenzilor contravenţionale corespunzătoare se fac de către:
a) inspectorii de muncă din cadrul inspectoratelor teritoriale de muncă pe a căror rază teritorială se afla sediul sau, după caz, domiciliul angajatorului şi, respectiv, de către personalul împuternicit al Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici, pentru contravenţiile la dispoziţiile prevăzute la art. 6, art. 7 alin. (1), art. 8, 9, art. 12 alin. (3), art. 13, art. 17 alin. (1), art. 18, art. 19 alin. (1) şi (4), art. 20 alin. (2) şi (4), art. 21 alin. (1) şi (2) şi art. 26 alin. (1);

Multumesc frumos ptr raspuns.La servici nu am dus decat o adeverinta de la medicul de familie in care este scris negru pe alb"sarcina in evolutie normala"Pur si simplu eu am venit la munca si am aflat ca mi s-a redus programul de lucru la 6 ore fara sa fi cerut eu asta.In perioada mentionata in mesajul anterior am lucrat si sambetele,avand dovezi gen caiet de bani personali,raport de gestiune etc.Nu exist nici o conventie intre mine si angajator ptr platirea separat a sambetelor,dar ma repet am dovezi ca am lucrat.Cat ar mai fi trebuit sa iau pe zilele de sambara lucrate?Si daca am sarcina normala era firesc sa imi reduca orele?Mi s a cominicat ceve de genul"asa cere legea"Multumesc
Faceti o sesizare la ITM.