avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Cerere CEDO scrisa de mana
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Cerere CEDO scrisa de mana

Intr-un proces de revendicare si anularea partiala a TP al paratilor pt o suprafata de teren, am pierdut, am facut recurs, s-a rejudecat, am castigat, la recursul facut de parati am pierdut
acum o luna am depus plangere la CEDO scrisa de mana( nu afost TIP) si am trimis toate probele ce le aveam odata cu cererea
ieri am primit de la CEDO o cerere TIP pt completare si nr de referinta Sunt pusa intr-o situatie dificila, nefiind specializata in drept si nici financiar nu sunt mai bine
din aceasta cauza as dori sa-mi raspundeti
1 trebuie sa atasez alt set de probe la noua cerere?
2 daca are nr de referinta , inseamna ca cererea mea anterioara a fost inregistrata? atunci eram in termen, astazi termenul este depasit este depasit
3 ce se va intampla cu noua cerere daca mentionez ca probele se gasesc la prima cerere?
Cel mai recent răspuns: dogarudobra , utilizator 17:12, 6 Decembrie 2014
Stimat forumist,

Așa cum văd situația, sunt destul de sceptic în legătură cu cererea dvs. Acest lucru, deoarece, în primul rând, mai mult ca sigur, nu s-a dat doar un număr de referință, ci, cel mai probabil, s-a arătat și că dosarul nu poate fi constituit - este posibil să mă înșel, dar, din câte cunosc, acestea sunt formulările obișnuite ale Curții.

Din păcate, cu noile schimbări de regulament, o cerere incompletă nu mai întrerupe termenul de 6 lun, de aici și motivele scepticismului meu.

Ce să faceți totuși? Depuneți o cerere completă cu toate, toate cerințele Curții îndeplinite, deci, chiar cu riscul de a vă repeta, cu toate actele depuse încă o dată. Menționați și referința Curții.

Dacă este complet, Curtea va putea analiza dosarul ca cerere judecabilă. În privința soluției, nu o pot anticipa, însă.

Cu stimă.



multumesc frumos!
Daca am inteles eu bine trebuie completat formularul.

Se practica aceasta corespondenta in cazul in care se trimite o cerere aiurea.
Fara a se vedea ce ati primit este greu de inteles si de exprimat o parere certa.
Am primit cerea tip si un numar de referinta
Cererea este pentru completare, insa ma interesa daca numarul de referinta va fi pastrat pentru cererea pe care urmeaza sa o comletez
Credeam ca am pierdut termenul, dar sunt in termen
multumesc
Cititi ce scrie in ce ati primit.

Regula de baza este ca ramane acelasi numar si doar formularul se completeaza.

Alte discuții în legătură

Cedo - necesitatea completarii formularului emiliana emiliana La CEDO pot trimite o plangere initiala, ca sa ma inscriu in termen? Adica sa nu completez inca formularul tip. Avocatul meu spune ca apoi dupa ce primesc ... (vezi toată discuția)
Sentinta penala definitiva - termen plangere cedo DorianMate DorianMate Sentinta a ramas definitiva in februarie 2013. In cat timp trebuie motivata de Curte si cum poate fi atacata (Recurs in anulare, CEDO) ? (vezi toată discuția)
Depunere dosar cedo aleale88 aleale88 buna ziua imi ziceti va rog termenul pentru depunerea plingeri la cedo cit mai avem timp ?la inalta curte pronuntarea a fost in 18 martie 2013 si daca trebuie ... (vezi toată discuția)