Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Trebuie trecut in D390?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Trebuie trecut in D390?

Buna ziua, am o nelamurire legata de D390.

Firma noastra presteaza servicii intr-o tara UE si in perioada in care sta acolo face unele achizitii gen: combustibili, unele materiale, servirea mesei, cartela telefon, chirie, bilet de avion, etc. Mentionez ca toate toate facturile si bonurile de la combustibili sunt inclusiv TVA si tot asa si achitam pretul inclusiv tva, mai putin biletul de avion care nu are trecut tva. Si de asemenea produsele/ serviciile se consuma acolo( chiria, benzina, cartele telefon, serviea mesei) , deci eu cred ca nu sunt considerate achizitii intracomunitare.

Trebuie trecute in d 390?

Va multumesc
alina240, utilizator
Achizitiile intracomunitare cu TVA, dupa parerea mea se trec la Rd.21 din D300 si nu se declara in D390.
Ordinul nr. 1746/2008
Rândul 21 - se înscriu informaţiile din Jurnalul de cumpărări*), privind:
- contravaloarea achiziţiilor de bunuri şi servicii a căror livrare/prestare a fost scutită de taxă, neimpozabilă sau supusă unui regim special de taxă;
- contravaloarea achiziţiilor intracomunitare scutite de taxă sau neimpozabile în România;
- contravaloarea importurilor scutite de taxa pe valoarea adăugată.
Nu este obligatorie înscrierea în decont a sumelor care nu sunt incluse în baza impozabilă.

Astept si eu pareri .
Cheltuielile de natura celor prezentate nu sunt importuri scutite de TVA sau supusa regimului special. Nu trebuie trecute
alina240 a scris:

Buna ziua, am o nelamurire legata de D390.

Firma noastra presteaza servicii intr-o tara UE si in perioada in care sta acolo face unele achizitii gen: combustibili, unele materiale, servirea mesei, cartela telefon, chirie, bilet de avion, etc. Mentionez ca toate toate facturile si bonurile de la combustibili sunt inclusiv TVA si tot asa si achitam pretul inclusiv tva, mai putin biletul de avion care nu are trecut tva. Si de asemenea produsele/ serviciile se consuma acolo( chiria, benzina, cartele telefon, serviea mesei) , deci eu cred ca nu sunt considerate achizitii intracomunitare.

Trebuie trecute in d 390?

Va multumesc

Cheltuielile mentionate de Dmv nu sunt considerate achizitii intracomunitare., drept urmare nu le includeti in Dec 390.