Forum Discuţii juridice Executare silită Prescrierea executarii silite
Discuție deschisă în Executare silită

Prescrierea executarii silite

Speta: In cazul unui credit de nevoi personale neachitat, s-a pronuntat hotarare de executare silita, respectiv s-a si inceput executarea prin poprirea a 33% din veniturile persoanei in cauza. Dupa cateva luni persoana respectiva ramana fara loc de munca, nu mai are alte venituri si nici alte bunuri care pot fi executate. In acest caz dupa 3 ani de zile de la ultimul act de executare(retinerea din ultimul salariu) intervine prescriptia?
Daca nici creditorul nici executorul nu intreprind actiuni de natura a intrerupe termenul (adrese oficiale, notificari, comunicari, etc) dupa 6 luni intervine perimarea executarii silite.
Daca insa nici creditorul nici executorul nu intreprind actiuni de natura a intrerupe termenul , dupa 3 ani (de regula) intervine prescriptia.
Prescriptia nu opereaza de drept, ea trebuie ceruta/invocata de persoana in folosul careia curge.
Salut Cristi,

Cum pot afla daca creditorul sau executorul au interprins actiuni pentru a intrerupe termenul?

Multumesc,
Mihai
As aduce o mica rectificare.

Daca contractul este incheiat in timpul Vechiului Cod Civil, prescriptia este obligatoriu a fi constatata de catre instanta.

Daca contractul este incheiat dupa intrarea in vigoare a Noului Cod Civil, pentru a opera prescriptia, persoana interesata trebuie sa invoce aceasta exceptie.

Destul de greu sa fiti sigur care ar fi ultimul act ce ar intrerupe prescriptia. Pentru a fi sigur ar trebui sa va adresati cu o actiune in acest sens catre instanta de judecata si sa vedeti cum se apara partea adversa, ce dovezi aduce si care ar putea intrerupe cursul prescriptiei.