avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Vanzari marfuri sub pretul de achizitie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Vanzari marfuri sub pretul de achizitie

O societatea achizitioneaza marfuri (cereale) si le vinde sub pretul de achizitie, deci venitul este sub nivelul cheltuielii.
Cheltuiala cu marfurile este deductibila sau nu d.p.d.v fiscal??????????
Cel mai recent răspuns: ContSters256771 , utilizator 19:22, 19 Noiembrie 2014
este deductibila dar va trebui sa demonstrati ca pretul pietei era cel la care ati efectuat vanzarea.

exista momente in care se vinde sub pret numai, numai sa scapi de marfa respectiva dar este responsabilitatea comerciantului sa isi sustina punctul de vedere.
Ultima modificare: Miercuri, 19 Noiembrie 2014
ContSters256771, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa-comert cu amanuntul-stoc de marfa-calcul impozit ContSters27400 ContSters27400 Buna ziua, Am mare nevoie de ajutor. Sunt PFA cu activitate principala comert cu amanuntul. Eu am gandit calculul impozitului pe venit astfel: Anul N - ... (vezi toată discuția)
Tranzactii intre persoane juridice afiliate Ellu18 Ellu18 Buna. Am si eu o intrebare. O S.C. din Romania vinde un calculator din patrimoniu unei societati din SUA. Soc.din Romania si cea din USA se incadreaza in ... (vezi toată discuția)
Tva achizitie auto caradis caradis Buna ziua. Doresc sa imi cumpar din Germania o masina second hand pe firma. Propietarul imi factureaza fara tva. Ce se intampla cand ajung cu ea in tara ? ... (vezi toată discuția)