Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Avocatnet 2014: Nicusor are doi tati
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Avocatnet 2014: Nicusor are doi tati

Un spamer foarte incapatanat mi-a trimis acum vreo doua zile un email pe care inainte sa-l sterg l-am deschis dintr-un fel de curiozitate aproape morbida de care sufara uneori. In afara de o multime de prostii despre sfarsitul lumii aparea si o povestea care mi-a atras atentia
Aici puteti gasi povestea in engleza in ziarul "Santiago Times" din Santiago de Chile
[ link extern ] /
Pe scurt este vorba despre o carte pentru copiii de gradinita “Nicolás tiene dos papás” adica pe romaneste "Nicusor are doi tati" scrisa de miscarea pentru integrarea homosexualilor. In carte e prezentata familia lui Nicusor formata din cei doi tati si el si despre viata lui.
Problema adoptiilor de copii de cupluri homosexuale este extrem de discutata nu numai in Chile ci peste tot in lume.
Voi, ce parere aveti? Suneti pentru astfel de adoptii? Sunteti impotriva lor?

P.S. Imi doresc o discutie civilizata si cu argumente.
Manuela Rășină, administrator
este evident ca trebuie sa distingem intre un mediu familial ( casatorie=contract de casatorie, afectiune bla bla.etc) si preferintele satisfacerii unor nevoi sexuale
milika a scris:

este evident ca trebuie sa distingem intre un mediu familial ( casatorie=contract de casatorie, afectiune bla bla.etc) si preferintele satisfacerii unor nevoi sexuale

Ihim. Daca inteleg bine raspunsul d-voastra doua persoane de sex diferit care incheie un contract prin care promit sa se iubeasca bla, bla, bla sunt apte sa adope un copil iar daca sunt de acelasi sex nu, pentru ca nu se iubesc ci doar urmaresc sa se satisfaca sexual. :-/
Asadar criteriiile potrivit carora trebuie permisa sau interzisa adoptia sunt doua: afectiunea dintre parteneri vs preferintele satisfacerii unor nevoi sexuale; existenta unui contract de casatorie.

Subiect extrem de sensibil, care, daca ar fi fost deschis acum vreo 10-15 ani, exploda din start. Imi place sa cred ca de atunci am avut timp sa ne maturizam.
Sunt de parere ca daca homosexualii sunt egali in drepturi cu majoritatea hetero, nu vad de ce li s-ar ingradi dreptul la adoptie.
Fiecare are dreptul sa isi traiasca viata cum vrea, dar atata timp cat un cuplu format din parteneri de acelasi sex nu se poate inmulti pe cale naturala nu cred ca ar trebui nici sa infieze. In viata mea au fost importanti si mama si tata, fiecare a avut o influenta mai mare la o anumita varsta. Niciodata o femeie nu va vedea viata la fel ca un barbat pentru ca fiziologic si psihologic suntem diferiti. Si copii au nevoie sa invete de la fiecare dintre parinti cum vad ei viata prin prisma diferentelor date de sexul lor. Nu cred ca e corect sa li se ia aceasta sansa.
olimiha a scris:

Fiecare are dreptul sa isi traiasca viata cum vrea, dar atata timp cat un cuplu format din parteneri de acelasi sex nu se poate inmulti pe cale naturala nu cred ca ar trebui nici sa infieze. In viata mea au fost importanti si mama si tata, fiecare a avut o influenta mai mare la o anumita varsta. Niciodata o femeie nu va vedea viata la fel ca un barbat pentru ca fiziologic si psihologic suntem diferiti. Si copii au nevoie sa invete de la fiecare dintre parinti cum vad ei viata prin prisma diferentelor date de sexul lor. Nu cred ca e corect sa li se ia aceasta sansa.

cum va fi vazut acest cuplu in fata bisericii? pun aceasta intrebare pentru ca pe acest forum mai e un subiect ``aprins``. descriu pe scurt: un nas ateu e cerut de parintii ortodoxi ai copilului care urmeaza sa fie botezat. preotul nu vrea sa auda pt ca nasul e ateu. nu e discriminare? omul spune ca in biserica se va supune ritualului, va spune crezul va urma toti pasii cu maxima seriozitate... deci daca la o problema atat de mica biserica e inflamata, cum ar fi la cupluri de acelasi sex care ar dori sa creasca un copil???