Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Marfa din Turcia
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Marfa din Turcia

Buna ziua,
Am deschis o societate platitoare de tva si doresc sa aduc marfa si materie prima din Turcia, ce pasii trebuiesc urmati, ce declaratii trebuie depuse si monografie contabila ?
Orice societate poate efectua importuri, indiferent de faptul ca este sau nu este inregistrata in scopuri de TVA.
Pentru efectuarea unei operatiuni de import, o persoana impozabila trebuie sa obtina un numar unic de inregistrare si identificare, denumit EORI, care se utilizeaza:
- drept referinta comuna in relatiile cu autoritatile vamale de pe intregul teritoriu al Uniunii Europene;
- pentru schimbul de informatii intre autoritatile vamale si intre autoritatile vamale si alte autoritati.
Numarul EORI este doar un numar de inregistrare si identificare in evidenta informatica organizate la nivel de vama a operatorilor economici si a altor persoane.
Obtinerea acestui cod nu scuteste pe importator de la plata obligatiilor vamale reprezentand taxe vamale, comisioane si TVA.
In vama pe baza declaratiei vamale de import veti plati comisioanele, taxele vamale si TVA-ul in vama.
Suma TVA datorata in vama se calculeaza la o baza de impozitare formata din valoarea facturii externe la care se adauga comisioanele si taxele vamale.