avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Firma neplatitoare de TVA - achizitii din China
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Firma neplatitoare de TVA - achizitii din China

Buna ziua

O firma neplatitoare de TVA poate face achiztie din China?
Ce declaratii trebuiesc depuse pt aceasta acizitie(sin in cat timp)?
Trebuie declarata aceasta achizie si la fondul de mediu?

Cel mai recent răspuns: anairam_unid , utilizator 21:53, 13 Martie 2013
Orice societate poate efectua importuri, indiferent de faptul ca este sau nu este inregistrata in scopuri de TVA.
Pentru efectuarea unei operatiuni de import, orice persoana impozabila trebuie sa obtina un numar unic de inregistrare si identificare, denumit EORI, care se utilizeaza:
- drept referinta comuna in relatiile cu autoritatile vamale de pe intregul teritoriu al Uniunii Europene;
- pentru schimbul de informatii intre autoritatile vamale si intre autoritatile vamale si alte autoritati.
Numarul EORI este doar un numar de inregistrare si identificare in evidenta informatica organizate la nivel de vama a operatorilor economici si a altor persoane.
Obtinerea acestui cod nu scuteste pe importator de la plata obligatiilor vamale reprezentand taxe vamale, comisioane si TVA.
In vama pe baza declaratiei vamale de import veti plati comisioanele, taxele vamale si TVA-ul in vama.
Suma TVA datorata in vama se calculeaza la o baza de impozitare formata din valoarea facturii externe la care se adauga comisioanele si taxele vamale.
Multumesc pentru informatiii,insa vroiam sa stui ce declaratii trebuie sa depun pentru aceasta achizitie non -UE daca sunt neplatitoare de TVA si trimestriala?
Nici una. Doar obtinerea nr eori este obligatorie
Multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Marfa din turcia ContSters336849 ContSters336849 Buna ziua, Am deschis o societate platitoare de tva si doresc sa aduc marfa si materie prima din Turcia, ce pasii trebuiesc urmati, ce declaratii trebuie ... (vezi toată discuția)
Importuri extracomunitare PracticMan PracticMan Buna ziua, Fac parte dintre \"victimele\" recesiunii economice prin care trece Romania de ceva vreme. Dupa ce am lucrat douazeci de ani la o multinationala au ... (vezi toată discuția)
Persoana fizica colet primit din afara ue danescucatalinconstantin danescucatalinconstantin Am primit un colet din China si am mers la OP 7 Vama din Pitesti, unde vamesul de acolo m-a trimis la Vama Pitesti pentru a face o declaratie pe proprie ... (vezi toată discuția)