avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1888 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura fiscala cu valoare zero
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura fiscala cu valoare zero

Firma la care lucrez a primit de la un operator de telefonie mobila 6 buc. telefoane mobile cu valoarea facturii zero (Discount retenţie terminale Business), cum se îregistrează aceasta factura, dacă se îregistreaza, eu am predat aceste telefoane la angajaţi printr-un proces-verbal de custodie.În momentul cînd se deteriorează cum se casează aceste telefoane.Menţionez ca eu sînt tehnician telecomunicaţii şi am în gestiune acesta telefoane. Vă mulţumesc.
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 13:41, 22 Noiembrie 2014
Valoarea fara TVA a telefoanelor se inregistreaza in baza receptiei : 303=401 si TVA 4426= 401. Valoarea discountului se inregistreaza : 401=767 si 401=4426. Se face bon consum si se inregistreaza :603=303 si concomitent in DEBIT ct. 8035.(mat.de natura ob.inventar in folosinta).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obiect de inventar aroua_79 aroua_79 In luna iunie 2012 am achizitionat un aspirator, contat ca si obiect de inventar care a fost dat in folosinta in aceeasi luna. In luna ianuarie 2013, ... (vezi toată discuția)
Telefon cu discount 100% maritudor maritudor Buna seara, as dori sa va intreb cum inregistrez in contabilitate un telefon mobil ce a fost cumparat dar care are reducere 100%. Pe factura apare ... (vezi toată discuția)
Contabilitatea obiectelor de inventar Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua, La momentul achizitionarii ob. inventar fac c nota contabila: 303=401 cu tva aferent, si 603 = 303 in acelasi timp. evidenta ob o am facuta pe ... (vezi toată discuția)