Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura fiscala cu valoare zero
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura fiscala cu valoare zero

Firma la care lucrez a primit de la un operator de telefonie mobila 6 buc. telefoane mobile cu valoarea facturii zero (Discount retenţie terminale Business), cum se îregistrează aceasta factura, dacă se îregistreaza, eu am predat aceste telefoane la angajaţi printr-un proces-verbal de custodie.În momentul cînd se deteriorează cum se casează aceste telefoane.Menţionez ca eu sînt tehnician telecomunicaţii şi am în gestiune acesta telefoane. Vă mulţumesc.
Valoarea fara TVA a telefoanelor se inregistreaza in baza receptiei : 303=401 si TVA 4426= 401. Valoarea discountului se inregistreaza : 401=767 si 401=4426. Se face bon consum si se inregistreaza :603=303 si concomitent in DEBIT ct. 8035.(mat.de natura ob.inventar in folosinta).