Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Vreau sa apelez la CEDO!!!
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Vreau sa apelez la CEDO!!!

Sotul meu a fost arestat acum doi ani in italia din cauza unui prieten care avea asupra lui 200grame de hasis. i s-au incalcat in acel moment multe drepturi printre care: nu a avut un translator (pentru ca nu vorbea bine limba); nu au fost luate in considerare dovezi pentru nevinovatia lui; avocatul care il reprezenta la acel moment nu a facut toate demersurile pentru ai dovedi nevinovatia; l-au pus sa semneze un document in italiana unde isi lua vina asupra lui nestiind ce semneaza pentru ca nu avea un translator etc. A fost eliberat dupa o luna pe arest domiciliar si apoi pe semnatura. dupa vreo 7 luni l-au eliberat de tot. au trecut aproape 2 ani de atunci, timp in care procesul a continuat iar avocatul lui nu a mai facut nimic. ASA CA ACUM L-AU ARESTAT DIN NOU DUPA 2 ANI CU DECIZIA DE A FACE 2 ANI SI 3 LUNI DE INCHISOARE. Iar persoana cu care a fost arestat si care era vinovat, de cand a fugit inapoi in Romania nu s-a luat nicio masura impotriva lui. as avea nevoie de raspun la aceasta intrebare pentru ca sunt disperata sa fac dreptate si nu stiu ce trebuie sa fac sa apelez la CEDO.
Stimat forumist,

Având în vedere că este vorba despre o aplicașie contra Statului Italian, va trebui să găsiți un avocat italian, specialist în dreptul acestei țări.

Însă, la o primă vedere, vă pot spune că, din câte cunosc, în dreptul penal italian sunt două proceduri distincte, în care se poate alege o procedură rapidă și cea clasică, fiind importantă și recunoașterea vinovăției.

O diferență, printre altele, este că procedura rapidă nu presupune respectarea tuturor garanțiilor procesuale, iar CEDO s-a pronunțat în sensul inexistenței încălcării Convenției în acest caz, cel acuzat achiesând la limitarea drepturilor sale.

Consultați, însă, un avocat italian/specialist al dreptului Republicii Italia.

Cu stimă.