Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce risc dacă fug de pe arest domiciliary în Italia ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce risc dacă fug de pe arest domiciliary în Italia către România?

Am fost cercetat de organul competent din Italia din ianuarie pana în noiembrie când s-a dispus arestul!după doar 1 luna cu ajutorul patronului de la servici am reușit sa ies pe arest domiciliar! Sunt încă în așteptarea procesului,faptul ca as putea sa reajung in arest ma înspăimântă groaznic ...ma gândesc sa fug în România dar nu știu ce riscuri sunt... odată ajuns în România ce se va întâmpla. ??? Va rog ajutați-mă ...
Stai acolo si nu- ti agrava situatia!
Daca esti vinovat recunoaste- ti vinovatia si scapi mai usor!
Oricum puscariile din Romania sunt mai nenorocite decat cele din Italia!
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
Cati are dreptate: daca se lasa cu condamnare va fi emis mandat international. Deci nu faceti prostii.

Daca fugiti in timpul procesului, va fi un argument in plus ca judecatorul sa va condamne.
tgeorgescu, utilizator
Nu are sens sa fugiti in Romania.
Respectati masura arestului la domiciliul din Italia.

Daca fugiti in Romania se va dispune arestarea preventiva si ajungeti in arest in mod sigur.

E posibil sa scapati de inchisoare.

Legea va da dreptul de a va consilia si avocati din Romania si sa vina in Italia pentru a ajuta la proces.
Apararea se face nu numai prin vorbe ci in primul rand prin gandire si avocatul roman poate colabora cu avocatul italian.
Sunt insa aspecte prea putin cunoscute.