avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce risc dacă fug de pe arest domiciliary în Italia ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce risc dacă fug de pe arest domiciliary în Italia către România?

Am fost cercetat de organul competent din Italia din ianuarie pana în noiembrie când s-a dispus arestul!după doar 1 luna cu ajutorul patronului de la servici am reușit sa ies pe arest domiciliar! Sunt încă în așteptarea procesului,faptul ca as putea sa reajung in arest ma înspăimântă groaznic ...ma gândesc sa fug în România dar nu știu ce riscuri sunt... odată ajuns în România ce se va întâmpla. ??? Va rog ajutați-mă ...
Stai acolo si nu- ti agrava situatia!
Daca esti vinovat recunoaste- ti vinovatia si scapi mai usor!
Oricum puscariile din Romania sunt mai nenorocite decat cele din Italia!
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Ianuarie 2017
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
Cati are dreptate: daca se lasa cu condamnare va fi emis mandat international. Deci nu faceti prostii.

Daca fugiti in timpul procesului, va fi un argument in plus ca judecatorul sa va condamne.
Ultima modificare: Vineri, 20 Ianuarie 2017
tgeorgescu, utilizator
Nu are sens sa fugiti in Romania.
Respectati masura arestului la domiciliul din Italia.

Daca fugiti in Romania se va dispune arestarea preventiva si ajungeti in arest in mod sigur.

E posibil sa scapati de inchisoare.

Legea va da dreptul de a va consilia si avocati din Romania si sa vina in Italia pentru a ajuta la proces.
Apararea se face nu numai prin vorbe ci in primul rand prin gandire si avocatul roman poate colabora cu avocatul italian.
Sunt insa aspecte prea putin cunoscute.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mandat international Epynson Epynson Buna. Am si eu o intrebare. Am fost prins in italia la un furt si am fost condamnat la 1 an cu executare. Am facut 6 luni jumate dupa care am iesit pe ... (vezi toată discuția)
Arest domiciliar italia Remus1977 Remus1977 Buna ziua va salut pe toți,sunt in arest domiciliar in italia am de facut 10 luni de arest domiciliar pentru un furt care nu aveau probe si ma-u băgat la ... (vezi toată discuția)
Probleme cu legea in italia ajutor alexcristian2005 alexcristian2005 buna ziua am venit in italia in 2006 cu o masina cumparata din romania la ferara am fost oprit de politia italiana masina era furata din italia in urma cu doi ... (vezi toată discuția)