Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Restructurare post - reprezentant salariati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Restructurare post - reprezentant salariati

In ce conditii poate fi restructurat postul unui angajat sau acesta poate fi demis, in cazul in care acesta este in exercitiu al mandatului de reprezentant al salariatilor ?
Art. 226 C.mun. : Pe toata durata exercitarii mandatului, reprezentantii salariatilor nu pot fi concediati pentru motive ce tin de indeplinirea mandatului pe care l-au primit de la salariati.

Per a contrario, ptoata durata exercitarii mandatului, reprezentantii salariatilor pot fi concediati pentru motive care nu tin de indeplinirea mandatului pe care l-au primit de la salariati. In acest caz, pot intra situatiile mentionate in art.61 C.mun., art.65 C.mun.