Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere reprezentant al salariatilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere reprezentant al salariatilor

Buna,
In ce conditii poti sa concediezi un reprezentant al salariatilor tinad cont de faptul ca este o restructurare de posturi?
Confoprm art. 226 C.mun., pe toata durata exercitarii mandatului, reprezentantii salariatilor nu pot fi concediati pentru motive ce tin de indeplinirea mandatului pe care l-au primit de la salariati.

Pe cale de interpretare, reprezentantii salariatilor pot fi concediati in conditiile prevazute de art.61 si art.65 C.mun.
Buna ziua, intrebarea mea este, reprezentantul muncitorilor la firma la care lucrez a fost instintat ca va fii concediat pe alte motive ce nu tin de activitatea lui ca reprezentant cea ce nu este adevarat fiind un reprezentant incomod pentru conducere, intrebarea mea este are vreo cale de atac?, isi pierde functia daca numai este angajatul firmei?
Simo Levente, utilizator
Sa depuna contestatie la Tribunalul in raza caruia domiciliaza dupa ce i se va comunica decizia de concediere.